Nová čísla o vývoji cen ve výrobě potvrdila, že inflační tlaky ve výrobě dál slábnou. Ceny zemědělských výrobců jsou nižší než loni o 7,5 % a dokonce o pětinu níže než před dvěma lety. Obilný šok je dávno pryč a situace se stále více vrací do normálu. V průmyslu rostou ceny jen o 1 %, nicméně vývoj v jednotlivých oborech zůstává velmi diferencovaný.
Z asi nejsledovanějších, krom rafinérií, stojí za pozornost tendence v potravinářském průmyslu a výrobě stavebních hmot. Ceny výrobků potravinářských firem dál pozvolna klesají v reakci na levnější vstupy od zemědělců a vytvářejí příznivé předpoklady pro vývoj cen potravin v dalších měsících. Když do hry vstoupí i příznivá úroda, obavy ze zdražení potravin se nejspíš ukážou jako liché.
U stavebních materiálů situace až tak pozitivně nevypadá. Sice většinou zlevňují, avšak cenový šok z předchozích let přetrvává. Cement a podobné výrobky jsou o 86 % dražší než v roce 2019, betonové výrobky o 40 %.
Cenové tlaky pomalu ustávají i v některých službách pro firmy. Nákladnější jsou především reklamní služby, což asi není v současné situaci – kdy stále není jednoduché prodávat – nijak překvapivé.
Vývoj výrobních cen v červnu potvrzuje zklidňování inflačních trendů a vytváří příznivé podmínky pro vývoj inflace v nejbližších měsících. Zvláště v průmyslu, kterému stále chybí objednávky se inflační okno zůstává fakticky uzavřené.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS