Výsledky penzijka v roce 2022

I přes loňský pokles dynamické fondy penzijka v průměru každoročně zhodnocují o 4 %, a poráží tak za dobu své existence inflaci

V uplynulém roce bylo zhodnocení penzijních fondů negativně ovlivněno celkově špatnou hospodářskou situací. Dynamické fondy doplňkového penzijního spoření uzavíraly rok průměrně s výsledkem –10,94 %, vyvážené pak –6,24 %. U penzijního spoření je ale důležitá dlouhodobost, za deset let své existence jsou v novém penzijku (DPS) nejziskovější dynamické fondy s průměrným ročním výnosem 4 %. Zvládají tak v průměru každoročně porážet inflaci i poté, co v minulém turbulentním roce dosahovala poprvé od devadesátých let dvouciferné hodnoty.

Penzijní spoření má za sebou kvůli špatné ekonomické situaci rok, kdy fondy s akciovou složkou uzavíraly v červených číslech. Z propadu se ale oběma typům fondů, tedy dynamickým i vyváženým, postupně od třetího kvartálu do konce roku 2022 dařilo dostávat, a tedy i odmazávat ztrátu. Konzervativní fondy ukončily rok v kladných číslech a zhodnotily účastníkům v průměru o 0,37 %. Navíc je pravděpodobné, že jejich výnos bude v následujících letech nadprůměrný, protože se v loňském roce dařilo nakupovat dluhopisy výhodně.

„Loňský rok byl ovlivněný válkou na Ukrajině, která znejistila trhy a v první polovině roku negativně poznamenala především akciová portfolia penzijních společností. Situace se ale postupně začala zlepšovat a v posledním kvartálu jsme zaznamenali silný růstový trend, který dokázal velkou část ztrát odmazat. První dny nového roku pak naznačují, že by tento pozitivní trend mohl pokračovat i letos. Loňské propady na trzích byly pro penzijní společnosti ale i pozitivní, podařilo se totiž výhodně nakoupit jak na akciových, tak především na dluhopisových trzích, které nabízely po dlouhé době dluhopisy s velmi zajímavým zhodnocením,“ říká prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.

U produktů, jakým je i spoření na penzi, je naprosto zásadní dlouhodobost. Světová ekonomika prochází více i méně úspěšnými obdobími, ta úspěšná ale převažují a vytváří zisk i potřebnou rezervu pro horší časy. Vidět je to dobře i u penzijka – loni sice dynamické fondy zaznamenaly pokles –10,94 %, například předloni ale v průměru 16,79 % vydělaly.