Vysoký srovnávací základ snižuje výrobní inflaci

Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně vzrostly o 1,7 % a meziročně o 25,5 %. Ceny průmyslových výrobců se zvýšily meziměsíčně o 5,8 % a meziročně byly vyšší o 19,0 %. Ceny stavebních prací vzrostly meziměsíčně o 0,6 % a meziročně o 11,4 %. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně snížily o 0,3 % a meziročně vzrostly o 6,3 %.

Napínavě očekávána nebyla pouze lednová spotřebitelská inflace, ale i ta výrobní, protože měla odkrýt nové ceníky firem pro letošní rok. Podle aktuálních údajů ČSÚ se ceny v průmyslu zvýšily poměrně výrazně – o necelých šest procent – a to především v důsledku dalšího zdražení energií. Ty se právě na lednovém výsledku podílely více než z poloviny.

Meziroční inflace v průmyslu přesto poklesla na 19 %, když zafungoval vysoký srovnávací základ z loňského ledna. K výrobní inflaci nicméně nepřispěly pouze energie, ale i samotný zpracovatelský průmysl, zejména pak výroba potravin (+29,1 %).

S vyššími cenami do nového roku vstoupili i zemědělci, když jejich produkce v průměru meziměsíčně zdražila o 1,7 %, meziročně pak o 25,5 %. I zde inflace na první pohled polevuje, ale ne proto, že by zemědělské komodity začínaly zlevňovat. Stejně jako v průmyslu začíná fungovat vysoký srovnávací základ, který bude meziroční čísla opticky vylepšovat.

Lednové výsledky cen ve výrobě nevyznívají příznivě, protože potvrzují pokračování inflační vlny ve velké části ekonomiky. Sice nás mohou těšit nižší meziroční čísla, avšak ta jdou na vrub výpočtu z vyššího srovnávacího základu.

Přesto je vidět určité signály o možném reálném zpomalení inflace. Jde především o korekci cen některých komodit – zejména kovů, zemního plynu a postupně i elektrické energie. Výrazný pokles zažívají i ceny v námořní dopravě, které se vrací na předcovidovou úroveň.

Vzhledem k tomu, že poptávka prostor pro růst cen v podstatě nevytváří, mohly by se firmy brzy firmy v některých oborech ocitnout pod tlakem na zlevnění. Prozatím ovšem nic takového příliš vidět není.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS