Podle dnes zveřejněných dat ČNB dosáhl zahraniční dluh ČR na konci června 195,4 mld. EUR. Zahraniční dluh je odrazem přirozených tendencí probíhajících v české ekonomice. Výše hrubého zahraničního dluhu ani jeho struktura nepředstavují žádný závažný problém českou ekonomiku. V poměru k HDP dosahuje dluh 63 %, což je méně než v době kurzového závazku, kdy se na český trh hrnuli zahraniční investoři a spekulanti. Navíc v tomto poměru dluh ČR soustavně klesá.
Problémem není ani krátkodobý dluh s podílem 50 %, který je fakticky nižší než devizové rezervy ČNB. Navíc jde především o půjčky firem, včetně úvěrů od mateřských společností, nebo vklady nerezidentů v tuzemských bankách.
Zahraniční dluh v posledních letech ovlivňují vyšší úrokové sazby v ČR, které na jedné straně motivují tuzemské firmy půjčovat si levněji v cizích měnách u zahraničních bank a na straně druhé lákají zahraniční investory ukládat své peníze do českých bank nebo nakupovat tuzemské dluhopisy. Máme tu kvůli inflaci vyšší sazby, a tak větší zájem zahraničních investorů o české papíry a depozita je vlastně jen vedlejším efektem měnové politiky.
Na dluhopisovém trhu je jasně vidět, jak si zahraniční investoři české státní dluhopisy oblíbili. Právě na konci června, k němuž se vztahují i dnes zveřejněné statistiky zadluženosti, jich drželi za více bilion korun a jejich podíl na trhu přesahoval třetinu.
Vláda si ta nemusí ani půjčovat přímo v zahraničí, aby její zahraniční dluh narůstal. Stačí nabízet atraktivní domácí korunové papíry na trhu.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS