Zájem o hypotéky dál klesá

Banky a stavební spořitelny dle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v lednu letošního roku hypotéky v celkovém objemu 6,5 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak po několika předešlých meziměsíčních růstech opět poklesl, a to o 16 % a byl tak v lednu nejnižší od února roku 2014.

Leden s únorem ale obvykle bývají nejslabší měsíce v roce a lednový dvouciferný meziměsíční propad tak není z tohoto pohledu výjimečný. Z meziročního pohledu se začíná projevovat nižší srovnávací základna z ledna minulého roku, ačkoli první polovina roku 2022 byla z pohledu současně poskytnutých objemů stále velmi silná. Meziroční pokles poskytnutých hypoték tak činil v lednu 80 % a zmírnil se oproti prosincovým 82 % jen nepatrně.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v lednu poprvé po dvou letech mírně poklesla z 5,98 na 5,93 %. Její hodnota je tak nepatrně nad hodnotou z října minulého roku, stále se však nachází na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovala také na obdobně vysokých hodnotách. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi 6 až 7 %, jejich průměr však v posledním půl roce vesměs stagnuje mírně nad hranicí 6 %. Tržní úrokové sazby delších splatností jsou v posledních měsících rozkolísané, po citelném poklesu na začátku letošního roku začaly ale opět mírně růst.