Zásah do srdce ruského válečného stroje

Black oil barrel on dark background. Pour golden oil. 3d render

Tak označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena zakázat dovoz ruské ropy, zkapalněného zemního plynu a uhlí na území USA.

Uvolní i rezervy paliv, aby vyrovnal kolísání cen. „Budeme radikálně škodit ruskému hospodářství, budeme podporovat Ukrajinu i její sousedy, do kterých prchají utečenci.“ Také Velká Británie ukončí dovoz ropy do konce roku, zvažuje i ukončení dovozu ruského zemního plynu.
Biden řekl, že USA chápou, že mnoho amerických spojenců nebude schopných udělat to samé (USA mají z Ruska jen 3 % energetických surovin). Upozornil ovšem, že rozhodnutí bude mít dopad i ve Spojených státech a že ceny pohonných hmot nadále porostou. Ceny benzínu u čerpacích stanic v USA jsou teď podle autoklubu AAA v průměru na 4,173 dolaru za galon, nejvýše od roku 2000, kdy se začaly vést záznamy.
Např., jak spočítal Mirek Topolánek, u nás si při ceně 50 korun za litr nafty koupíme za průměrnou mzdu těch litrů víc, než za „krize“ před desíti lety, kdy ropa stála kolem 120 dolarů za barel.