Zlato a bitcoin na vzestupu

Co se děje na trzích?

Začátek tohoto týdne přinesl na trzích hned několik zajímavých událostí. Mezi ně můžeme zařadit pěkný růst trhu kryptoměn a zlata, které v pondělí dokonce dosáhlo historického maxima. Začněme kryptoměnovým trhem, který v posledních měsících výrazně ožil.

Svého cenového maxima dosáhl bitcoin již v roce 2021, kdy se jeho cena vyšplhala až k úrovni 70 000 dolarů. Potom ale přišlo zhoršení ekonomické situace ve světě, zvyšování úrokových sazeb a odliv peněz z rizikovějších aktiv, mezi která kryptoměny určitě patří. Bitcoin následně klesal na lokální minima, kterých dosáhl zhruba před rokem okolo úrovně 16 000 USD. Od té doby ale začal postupně a pozvolna růst a velká část tohoto růstu přišla zhruba před dvěma měsíci, kdy cena vzrostla z přibližně 25 000 na 35 000 dolarů. Následovalo několik měsíců klidu, ale od minulého týdne cena bitcoinu opět výrazně stoupla na úroveň kolem 42 000 USD, což je nejvyšší hodnota za zhruba rok a půl.

Důvodů růstu bitcoinu a kryptoměn je vícero. Mezi dlouhodobější pozitivní faktory patří například blížící se halving, který sníží tempo přibývání Bitcoinů do oběhu a který v minulosti předznamenával růst kryptoměnového trhu. Kromě toho se stále častěji zmiňuje také schválení spotového bitcoinového ETF ze strany vícera společností, což by mohlo způsobit příliv velkého množství peněz na tento trh. Pro mnoho velkých investorů je totiž nákup bitcoinu v jeho současné podobě z legislativního a regulačního hlediska velmi komplikovaný, ne-li nemožný. Právě schválení ETF by tedy mohlo být krokem, který by celý tento trh více zpřístupnil i nové skupině investorů. Oba tyto faktory jsou však spíše dlouhodobějšího charakteru, ale v posledních dnech se přidala věc, která cenu vyhnala ještě výše.

Tou věcí je změna očekávaní v oblasti snižování úrokových sazeb. Jak už jsme zmínili výše, vyšší úrokové sazby jsou negativní pro rizikovější aktiva, jako jsou kryptoměny a akcie. Poslední data z USA však ukazují, že sazby již pravděpodobně neporostou, a trh stále více sází na to, že sazby začnou dokonce klesat ještě dříve, než se před časem očekávalo.

Trh momentálně počítá se zhruba pěti sníženími sazeb do konce příštího roku. Takové prostředí by bylo pro kryptoměny samozřejmě pozitivní, což je důvod, proč Bitcoin výrazně vzrostl. Tato změna očekávání se odráží také v síle amerického dolaru, který oslabuje vzhledem k očekávání nižších sazeb. Slabší dolar je naopak pozitivní zprávou pro aktiva, jejichž cena se vyjadřuje právě v USD.

Změna očekávání nepomáhá jen kryptoměnám, ale také zlatu. Jeho cena se dokonce dostala na historické hodnoty kolem 2 150 USD. Změna očekávání a slabší dolar tedy tomuto kovu pomáhají. Kromě nich je však pro tento drahý kov pozitivní zprávou také skutečnost, že ve světě roste geopolitické napětí.

Zmínit můžeme probíhající válku na Ukrajině, konflikt v Izraeli nebo rostoucí napětí kolem Tchaj-wanu. Taková nejistota vždy pomáhá dolaru, který je považován za bezpečný přístav. Pokud lidé nevědí, co se stane, obvykle nakupují zlato nebo americký dolar. To se potvrdilo naposledy, když zlato dosáhlo předchozích historických maxim v roce 2020 po příchodu covidu, kdy investoři také nevěděli, co mají očekávat, a tak šli na jistotu a uložili peníze do zlata. Uvidíme, jak se bude cena vyvíjet dál, současné změny prostředí zatím zlatu a kryptoměnám jednoznačně přejí.

Tomáš Vranka, analytik XTB