Zlato jako skutečná pojistka proti inflaci

S Miroslavem Zadákem, jednatelem společnosti ATT Investments, jsme si povídali o investování do zlata a dalších drahých kovů či šperků. Zeptali jsme se ho i na portfolio dalších divizí jeho firmy i plány do budoucna. Říká, že podle slov Tomáše Bati doporučuje rozdělit majetek do několika hromádek. Jsou to finance, nemovitostní trhy a komoditní trhy. A že zlato přežilo všechny civilizace, drží hodnotu a že představuje skutečnou pojistku proti inflaci.

ATT Investments nabízí možnost investovat do drahých kovů či šperků? Můžete nám přiblížit vaši kompletní nabídku?

Dovoluji si říct, že jsem v tuto chvíli asi největší tuzemský zlatník. Specializovali jsme se na výrobu a prodej šperků a především na fyzický prodej investičních kovů. S pýchou můžu říct, že jsme jediní napřímo ve slévárnách ve Švýcarsku, což je samozřejmě cenově pozitivní pro klienty. A ti to náležitě kvitují. Jsme proto jedni z nejlepších na trhu.

Nicméně v našich kamenných showroomech najdete i další produkty, jako jsou investiční kameny, unikátní mince a medaile a v neposlední řadě luxusní švýcarské hodinky Cuervo Y Sobrinos s kubánským odkazem a temperamentem. Díky zajímavé a pestré produktové řadě i elegantnímu prostředí se k nám klient pravidelně vrací.

Co dalšího spadá do vaší společnosti, máte i další divize?

ATT nejsou jen drahé kovy. Máme i další divize. Jako silná společnost jsme začali investovat do různých startupů. Koupili jsme továrnu na prací prášky, tj. firmu Qalt. Dnes je k dostání ve všech řetězcích. Dále jsme investovali do startupů se zdravím. Koupili jsme například zastoupení zdravé vody Royal Water, což je unikátní zdroj pitné a léčivé vody z Maďarska.

Spustili jsme i developerskou divizi. Stavíme hlavně v západních Čechách, na Šumavě a v Mariánských Lázních. Ve středočeských Petrovicích jsme se pustili do developerské činnosti, kdy budujeme zázemí firmy, vlastní hotel, pivovar a jeden z největších sportovních areálů. Jsme silným partnerem i mnoha sportů; cyklistiky, ledního hokeje, hokejbalu, ragby. Nechci říct, že stavím „malý Nymburk“, ale s nadsázkou to tak je.

V roce 2004 jsem zbankrotoval a přišel o síť sportovních prodejen. Za to, proč jsem se nevzdal a pořád pokračuji v podnikání, může právě sport. Sport vychovává děti a učí je zejména přijímání porážek. Sportovci pak jsou těmi správnými vzory pro budoucí generace. I proto naše masivní podpora sportu. Všechny naše sporty pak zastřešuje ATTSportZone a naši sportovní partneři si rozdělují 20 milionů ročně.

Proč je podle vás právě zlato a drahé kovy pojistkou proti inflaci? A jakou část portfolia by mělo představovat?

Jak ukazuje zkušenost, doporučuje se rozdělit majetek do několika hromádek. Používám slova Tomáše Bati… Jsou to finance, nemovitostní trhy a komoditní trhy. Málokdo ale ví, že komodity jdou vždy proti finančním trhům. Po dvanácti až patnácti letech přichází změna ve finančním řádu. Ta je nevyhnutelná. V roce 2008 proběhla finanční krize, po ní následoval pád trhu s nemovitostmi a následoval extrémní růst komodit. V současné době jsme ve stejné situaci. K tomu připočtěme válku, nestabilitu dolaru.

Zlato ale přežilo všechny civilizace, zlato drží hodnotu a každá rodina by ho měla mít jako skutečnou pojistku proti inflaci. Jeho cena se vyvíjí nahoru a dolů, ale ve výslednici pořád stoupá. Jeho reálná cena však stojí. To znamená, že si kdykoli v čase koupíte výměnou za zlato ten samý majetek. A to je princip pojistky proti inflaci.

Dále, zlato nemá DPH, takže se jeho cena neprodraží. Další výhodou je fakt, že se jedná o takzvaný skrytý majetek, který neevidujete například v katastru nemovitostí. Jak už jsem zmínil, zlato má absolutní likviditu – to znamená, že ho kdekoli ve světě prodáte v jakémkoli okamžiku za jeho reálnou hodnotu.

U nás si drahé kovy pořídíte jednoduše. Přímým nákupem zlatých, stříbrných či platinových slitků, anebo „vysplátkováním“ pravidelnými měsíčními úložkami. V ATT máme drahé kovy v podstatě pro každého.

Jak vypadá vaše klientela a kdo se na vás obrací nejčastěji? Poskytujete vašim klientům i nějakou formu poradenství?

Nepostavili jsme trh na VIP klientech, kterých je podle statistik v republice asi 100 tisíc. Stavíme na tom, že nejprve vzděláváme běžnou českou rodinu. Pak každý pochopí, že je občan zvyklý spořit do všech možných finančních produktů. Nicméně hodnota peněz pracuje proti osobě, která spoří. Pokud dnes vkládáte finance do penzijního spoření, za 30 let dostanete zajímavou hodnotu, ale kupní síla bude hodně odlišná. Takže dnes nehrajeme na náhodu a využíváme pozitivního přenosu informace a „předvzdělání“ našich klientů.

Jsem přesvědčen, že dokážeme oslovit 100 procent populace. Malým dětem spoří rodiče a prarodiče, běžný občan si nakupuje zlato sám a máme i produkty pro VIP klienty. Tam je objem zlata pochopitelně vyšší. Již několikrát nás v Londýně vyhodnotili jako nejlepšího obchodníka ve střední Evropě, což je pěkné ocenění naší práce.

Co se týká našich obchodníků, pochopil jsem, že vzdělání je zásadním stavebním materiálem člověka. A to nemyslím jen základní školu, měli bychom se vzdělávat neustále. Jako firma prosperujeme na základě pozitivních ohlasů mezi klienty. A to by bez vzdělání našich lidí prostě nešlo. Proto máme MŠMT akreditovaný kurz Komoditního specialisty. A k tomu další sérii našich interních školení, od těch dvouhodinových, až po týdenní Manažerskou školu, kde v lidech rozvíjíme jejich vlastní JÁ, obchodní dovednosti a finanční gramotnost. Nejsme společností, která někoho „znáboruje“ a přes noc z něho udělá experta. U nás je to dlouhodobý, pravidelný proces.

Kolik poboček máte v současné době a kde všude vás lidé najdou?

Trvale rostoucí zájem o investiční zlato a stříbro ze strany jednotlivců i českých rodin nás v posledních letech vedl k otevření mnoha kamenných prodejen v České a Slovenské republice. V současnosti jsem na čísle 52 a najdete nás ve všech větších městech.

Právě naše showroomy jsou jedním ze základních pilířů ATT Investments. Klienti i obchodník zde najdou dokonalé zázemí i klid pro veškerá jednání – a v neposlední řadě mohou lidé zhlédnout naši produktovou řadu na vlastní oči. Rádi se k nám potom vracejí, a to nejen díky naší výtečné kávě.

Jak se vám dařilo v loňském roce? Jaké jsou vaše výsledky?

Opět rekordní. Náš obrat byl přes čtyři miliardy korun. Všechny vize a sny se naplňují. Stále se posunujeme vpřed a doplňujeme sklady naši produktovou řadou tak, aby u nás klient našel úplně vše.

ATT Investments loni také rozšířila produktovou řadu a sjednotila ji v rámci kamenů. Čerstvě máme navázaný přímý zdroj a důl na smaragd. To znamená, že v rámci drahokamů máme ucelenou nabídku. Naše královská rodina tedy zahrnuje diamant, rubín, tanzanit a smaragd. V drahých kovech jsme na obratu, který nás nutí hledat další dodavatele.

Poslední tři roky byly nejen pro finanční trh poměrně náročné, který z nich byl pro vás nejobtížnější? Poznamenal vás nějak covid?

Za třicet let podnikání a zejména za posledních patnáct let, jsem toho spustil opravdu mnoho a vdechnul život projektům, které nám opravdu prosperují a letí nahoru. Doba nám přeje. Základem bylo podnikání s drahými kovy jako pojistka pro zabezpečení rodiny. Na to jsme vsadili a světová situace nám nahrála.

Dobu covidovou jsme viděli jako příležitost a naše obchody raketově stoupaly. O naše služby je stále větší zájem. Jsem tedy podnikatel, kterého stále ve tři ráno budí nové nápady. A samozřejmě i manžel, rodič a sportovec tělem i duší.

A jaké jsou vaše plány na letošní rok a také v dlouhodobější perspektivě?

Svět kolem nás se vyvíjí a je zřejmé, že přichází nový řád, minimálně tedy finanční. Stále dochází k evoluci člověka a můj věčný optimismus mi říká, že se vše brzy uklidní a ustálí.

ATT Investments je zdravá firma, máme ji dobře nastavenu a daří se nám. Máme ji postavenou na svobodných principech a věřím, že se nám bude dařit i nadále.  Jediné, co by nás mohlo ohrozit, je změna režimu. Ale tomu opravdu nevěřím.

Lidé, kteří se mnou jdou a pochopili moji strategii a vize postavené na baťovských základech, jsou to nejcennější, co tady máme, a také pilířem, na kterém naše společnost stojí. Na společnou budoucnost se v naší firmě opravdu těšíme. Nicméně ATT může být oknem do zítřka i pro vás.

***

A13A4895

Miroslav Zadák, jednatel společnosti ATT Investments CZ SE

Společnost ATT Investments založil v roce 2013 a stále stojí v jejím čele. Z malé firmy vybudoval velkou firmu, která provozuje 52 poboček v České a Slovenské republice a generuje obrat okolo pěti miliard korun ročně. Má velké zkušenosti a znalosti v oblasti drahých kovů, kamenů i jiných komodit.

V oboru začínal jako běžný finanční poradce a za několik let se stal nejlepším prodejcem komodit v Česku. Hned poté založil ATT Investments a jde dál vlastní cestou. ATT znamená Ambice, Tradice a Transparentnost a na těchto pilířích celá společnost prosperuje. Je to velmi pracovitý člověk  a vizionář. Stojí v čele dalších firem, divizí a spolků pod křídly ATT Investments.

K jeho zálibám patří golf, lyžování, hokej, psychologie, práce s lidmi, rétorika a sportovní trénink.