Listopadové konjunkturální průzkumy povzbudily naděje na pokračující oživení tuzemské ekonomiky.
Souhrnný indikátor důvěry se ve srovnání s říjnem zvýšil o 1,2 bodu na hodnotu 98, čímž se dostal na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2022. Mezi podnikateli vzrostla důvěra o 1,3 bodu na hodnotu 93,7, zatímco spotřebitelská důvěra přidala k dobru 0,9 bodu na hodnotu 101,6 a druhý měsíc v řadě tak setrvala nad svým dlouhodobým průměrem.
Napříč podnikatelským sektorem došlo k viditelnému zlepšení sentimentu zejména ve službách a také ve stavebnictví, kde je vzestupný trend patrný již od letních měsíců. Nálada se naopak znovu zhoršila v tuzemském průmyslu. Problémem číslo jedna zůstává slabá zahraniční poptávka, jež je ve vleku malátného výkonu německé ekonomiky. Vážným rizikem jsou ale i zamýšlené kroky Donalda Trumpa. Jde zejména o vyšší celní tarify, které by byly – vzhledem k vysoké závislosti české ekonomiky na zahraničním obchodě – dodatečným negativním impulsem.
Nálada spotřebitelů je naproti tomu výrazně lepší, primárně zásluhou obnoveného růstu reálných mezd. V listopadu se na zlepšení nálady podepsal zejména vyšší podíl spotřebitelů, kteří jsou ochotni pořizovat velké nákupy. Celkově ale zůstává český spotřebitel relativně opatrný – rostoucí obavou je zejména další zvyšování cen. Podle našich odhadů vystoupá meziroční inflace v prosinci nad 3 %, což tyto obavy dále prohloubí a pro ČNB tak může být argumentem, proč si v prosinci vybrat dočasnou pauzu v cyklu snižování úrokových sazeb.
Shrnuto, podtrženo, listopadová čísla vyznívají ve prospěch pokračujícího, byť stále umírněného oživení české ekonomiky v posledním čtvrtletí letošního roku. Celoroční růst HDP odhadujeme na úrovni 1 %, což je sice zlepšení oproti minulému roku, ale stále půjde o výsledek výrazně pod potenciálem tuzemské ekonomiky. Rizika pro příští měsíce jsou vychýlena negativním směrem, zejména s ohledem na německé hospodářské problémy a zvažované politiky nové americké administrativy.
Dominik Rusinko, analytik ČSOB