Zlom v globalizaci

Globalizace

Zlom ve světové ekonomice po invazi Ruska na Ukrajinu znamená konec trendu globalizace z posledních tří desetiletí. V dopise akcionářům to uvedl šéf BlackRock Larry Fink.

„Propojení mezi státy, podniky i lidmi už narušily dva roky pandemie. Řada komunit a lidí se začala cítit izolovaně,“ upozornil. Státy budou nyní jinak uvažovat o tom, jak je jejich ekonomika závislá na jiných zemích. Jde o výsledek konfliktu na Ukrajině a sankcí uvalených na Rusko. Celkově tak uvidíme „konec globalizace“, kdy současný vývoj na Ukrajin ještě více naruší vazby mezi ekonomikami, již tak oslabené předchozí pandemií.

Podobně podle NYT uvažuje Howard Marks z Oaktree, který hovoří o závislosti Evropy na ruských dodávkách energií a na závislosti Spojených států na dovozech čipů z jiných zemí. Jde o důsledek globalizace, který je nyní přehodnocován, a dojít může k výrazné změně preferencí. Zatímco doposud byl kladen důraz zejména na efektivitu výroby a nejnižší náklady, nyní může být priorita kladena především na bezpečnost a stabilitu dodávek a výroba se tak může lokalizovat.