Ceny tuzemských průmyslových výrobců vykázaly v říjnu meziměsíční nárůst o 0,1 %, což odpovídá meziročnímu zvýšení o 0,8 %. V zemědělství dosáhla výrobní inflace 6,9 % meziměsíčně a 2,4 % meziročně.
Podle aktuálních údajů statistického úřadu se ceny v průmyslu v říjnu meziročně zvýšily o 0,8 %. Jde celkově o příznivý výsledek, i když je mírně vyšší než v předchozích měsících. Je to ale samozřejmě průměr za celý průmysl, takže se za ním skrývá na jedné straně výrazně dražší voda a energie a na straně druhé zase levnější kovy a některé základní suroviny těžené v ČR.
To, co je v současné době asi nejvíce z pohledu spotřebitelů zajímavé, je vývoj cen potravin. V zemědělství prozatím skončila doba zlevňování, což už dříve potvrzoval vývoj cen masa a nyní dochází k zastavení trendu poklesu i u rostlinných produktů. V návaznosti začaly růst i ceny potravinářských výrobců a následně i ceny v obchodech.
Asi nejvíce medializované máslo je toho nejviditelnějším příkladem. Jeho cena v říjnu meziročně poskočila u výrobců i obchodníků o shodných 43 %, ale zdaleka ne naposledy. Jak ale naznačuje průzkum spotřebitelských cen, v listopadu růst ceny másla ještě dále zrychlil a jeho cena dosáhla nového maxima (cca 71 korun za čtvrtku).
Růst cen v průmyslu i v zemědělství bude nejspíš pokračovat i v následujících měsících, takže o bude docházet k dalšímu prolínání nákladových tlaků do spotřebitelských cen, a tedy i do inflace. Nejde však o žádnou inflační vlnu, i když ceny některých konkrétních výrobků mohou spotřebitele „šokovat“. U nepotravinářských výrobců se na druhou stranu může časem ještě více zvýšit tlak na pokles ceny s tím, jak negativně se bude vyvíjet poptávka po jejich produkci.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS