Podle aktuálních dat Eurostatu přestaly byty v ČR ve třetím čtvrtletí zlevňovat. Jejich ceny dokonce oproti předchozímu kvartálu symbolicky vzrostly o 0,3 %. Mírně se přitom zvýšila cena nejenom nových bytů a rodinných domů, ale i těch starších.
Meziročně byly ceny samozřejmě nižší. Oproti třetímu čtvrtletí roku 2022, kdy už zamrzal hypoteční trh se ceny nemovitostí v ČR snížily o 3,5 %, což je nesrovnatelné s téměř desetiprocentním zlevněním v Německu. Dolů s cenami šli především prodejci starších bytů, v případě nových bylo zlevnění v podstatě jen symbolické. Vzhledem k obvyklé nutnosti rekonstrukcí to snad není ani překvapivé. Asi nejvíce utrpěly energeticky náročné nemovitosti, které vyžadují velké investice.
Jde samozřejmě o průměrná data za celou ČR, která zakrývají jednotlivé regionální trendy. Dá se nicméně říct, že loňské zlevnění je jen velmi malou korekcí dlouhodobého růstového trendu. Ceny se v podstatě jen vrací na úroveň začátku roku 2022 a předchozí dramatické nárůsty vlastně nijak viditelně neumazaly.
Český realitní trh se začíná stabilizovat, a to především díky opětovnému rozjezdu hypoték. Nejde zatím o boom, který jsme tu viděli ještě před třemi lety, avšak je to jasný signál, že naděje některých kupujících na výrazné zlevňování se nejspíš už pomalu rozplývají. Pomáhá k tomu i stále menší nabídka nových bytů v důsledku výrazného omezení jejich výstavby.
Co čekat dál? V letošním roce nejspíš ceny nemovitostí opět začnou pomalu narůstat. Na straně nabídky budou chybět nové byty, na straně poptávky velkou roli sehrají úrokové sazby na hypotékách. Říkat, o kolik přesně ceny bytů letos vzrostou, je však zatím velmi předčasné. Na to je ve hře až příliš mnoho neznámých.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS