Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů klesla na 7,51 %

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v dubnu klesla meziměsíčně o 0,74 bodu na 7,51 procenta. Po téměř dvou letech propadla pod osm procent. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů. Podle analytiků pokles souvisí se snižováním sazeb České národní banky.

„Výkyv sazeb u spotřebitelských úvěrů může napovídat o akcích, které banky svým klientům poskytují v rámci konkurenčního boje,“ uvedla analytička úvěrů Broker Consultingu Michaela Pudilová.

Podobně jako ostatní úvěry jsou i ty spotřebitelské úzce navázány na vývoj úrokových sazeb, řekl ČTK analytik Purple Trading Petr Lajsek. V okamžiku, kdy ČNB prudce snižuje základní úrokovou sazbu, následně padají i průměrné sazby u spotřebitelských úvěrů. Snížení repo sazby znamená nižší náklady na financování pro banky, což může vést k poklesu úrokových sazeb, které účtují spotřebitelům za úvěry, aby udržely konkurenceschopné podmínky na trhu. Tempo jejich poklesu dokonce překonává vývoj samotných úrokových sazeb, poznamenal.

Specialista na spotřebitelské úvěry společnosti FinGO Petr Motáček očekává, že mírný pokles sazeb může pokračovat, a to hlavně v závislosti na očekávaném snižování základních sazeb ze strany ČNB. Na druhou stranu je třeba si podle něj uvědomit, že jde o nezajištěný úvěr, který je pro banku vždy rizikovější než zajištěný. „Takže se nedá očekávat, že sazby půjdou na úroveň těch hypotečních,“ podotkl.

Naposledy se sazby u bezúčelových úvěrů pohybovaly pod osmi procenty v červnu 2022, od této doby eviduje Broker Consulting mírný růst hodnot. Svého maxima, 10,24 procenta, dosáhl index loni v květnu. „Letos vidíme až na drobné zakolísání v únoru pozvolný pokles hodnot. V lednu se sazby pohybovaly okolo 8,31 procenta, v únoru vidíme avizovaný nárůst na 8,94 procenta a v březnu pak hodnoty opět klesly, tentokrát na 8,25 procenta,“ dodala Pudilová.

Stejně jako u každého typu úvěru musí také zájemce o spotřebitelský úvěr vzít v potaz, že banka začne pro účely posouzení žádosti prověřovat výši příjmů, které musí být dostatečné pro splácení úvěru. Banky akceptují příjem ze zaměstnání či daňové přiznání v případě podnikatele, ale také jiné typy příjmů. „Mohou to být různé formy důchodu, například starobní či invalidní. Různé bankovní instituce však mohou na konkrétní příjem nahlížet rozdílně a pro samotné schválení úvěru stanovovat vlastní podmínky. Vždy je nezbytné posoudit také délku trvání a stabilitu příjmu,“ uvedla Pudilová.

Zdroj: ČTK