Stavebnictví pod vodou

Listopadová stavební produkce výrazně zklamala. Meziměsíční pokles činil výrazných 3,8 %, což znamenalo, že říjnový meziroční pokles o 0,6 % se v listopadu prohloubil až na -6,5 %. Stavebnictví dlouhodobě trpí nízkou investiční aktivitou, roli hrají vysoké náklady financování a neposlední řadě i vysoké ceny stavebních prací a materiálů, které není slabá koupěschopná poptávka ochotná akceptovat. V samotném listopadu pak výraznou roli sehrálo i deštivé počasí. Podle ČSÚ byl listopadový úhrn srážek nejvyšší od roku 1961.

Výrazněji klesala produkce v pozemním stavitelství, kde reálná produkce během listopadu spadla o 4,3 % m/m. Meziroční propad se tak prohloubil na 7,7 % z říjnových 1,3 %. V inženýrském stavitelství byl vykázán během listopadu pokles o 2,4 % m/m. Z meziročního pohledu to znamenalo -3,9 %, když ještě v říjnu zde výstup klesal pouze o nepatrných 0,2 %. Nicméně zaměstnanost v sektoru jako celku byla v listopadu vyšší o 0,6 %, průměrná hrubá měsíční nominální mzda byla meziročně vyšší o 7,6 %.

Příliš povzbudivé nejsou ani statistiky za rezidenční sektor. Počet dokončených bytů byl v listopadu o 19,2 % meziročně nižší, a to hlavně kvůli propadu v rodinných domech (-22,3 %); naopak v bytových domech byl počet o 18,0 % meziročně vyšší. Vpředhledící ukazatele ale optimistické nejsou. Počet zahájených bytů byl v listopadu meziročně nižší o výrazných 40,7 %, z toho v bytových domech dokonce o -63,5 %. Počet vydaných stavebních povolení byl nižší o 11,7 %. Nicméně alespoň se zvedla orientační hodnota vydaných stavebních povolení, i když meziročně o pouhé 0,2 %.

Reálná hodnota stavební produkce tak loni klesla. Za prvních jedenáct měsíců roku 2023 činili pokles 2,4 %. S oživením lednové ekonomické aktivity, investic a postupného snižování úrokových sazeb a tedy nákladů financování předpokládáme, že se letos stavební produkce vrátí k reálnému růstu.

Jan Vejmělek, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka