Hlavní trendy ve finančnictví – digitalizace, AI a udržitelnost

Zájem investorů o startupy podnikající ve fintech sektoru klesá. Upozorňují na to experti z poradenské skupiny Moore Global, a mírní tak očekávání revolučních změn v oblasti financí. Velkému množství fintech startupů se nepodařilo dostatečně monetizovat své nápady, a ztrácejí tedy svou konkurenční výhodu. Nicméně, digitalizace včetně řešení umělé inteligence bude hrát ve vývoji finančního sektoru zásadní roli.

Podle odborníků z Moore Czech Republic je ovšem její úroveň v českém finančnictví nedostatečná. Stále důležitější roli má ve světě financí i udržitelnost – ta se podle Moore Czech Republic stále důrazněji hlásí o slovo i v českém finančnictví.

Odborníci z Moore Global zaznamenali v nedávné době zvýšenou aktivitu, co se týče fúzí a akvizic fintech startupů. „Fintech startupy již nebudí u investorů takový zájem. Jako tomu bývá u jakékoliv jiné revoluce, počáteční nadšení opadá, a v praxi tak vidíme, že mnohé startupy teď fúzují nebo jsou odkupovány korporacemi,“ komentuje Ewen Fleming z poradenské skupiny Moore Global a dodává, že zájem investorů o finanční sektor přetrvává – jen cílí spíše na tradičnější služby či na možnosti v nedostatečně obsloužených regionech.

Česko musí digitalizovat

Česko podle expertů zaostává v průniku technologií do finančního sektoru. „V Česku není fintech příliš dominantní, na celkových výnosech finančního sektoru se podílí jednotkami procent. Hlavním důvodem je silně konzervativní přístup, a to jak bank, tak jejich zákazníků,“ popisuje Martin Buranský, partner Moore Advisory CZ, a doplňuje, že nástup digitalizace je nevyhnutelný. „Pandemie měla významný vliv na urychlení debaty o digitalizaci finančního sektoru a tento fenomén se pomalu dostává i do Česka,“ říká.

Ani finančnictví se nevyhýbá umělá inteligence. „V současnosti se AI řešení používají například k posouzení úvěruschopnosti klientů. Avšak, pro finanční sektor je umělá inteligence poměrně citlivým tématem, protože klienti peněžních domů přirozeně preferují spíše lidský přístup. V budoucnu se tak bude jednak spíše o doplnění ,lidských‘ bankéřů než o nahrazení jejich práce,“ míní Martin Buranský.

pexels-pixabay-210607

Peníze půjdou na udržitelnost

Vedle digitalizace také ve finančnictví prudce stoupá pozornost věnovaná ESG principům „Setkáváme se s tím, že firmy čím dál víc dbají na dopad svého podnikání na životní prostředí. Investiční manažeři budují specializovaná ESG portfolia a banky se zajímají o to, jak udržitelně financovat infrastrukturní projekty,“ vysvětluje Ewen Fleming.

„I v českém finančnictví se principy ESG stále výrazněji prosazují – ať již například ve snaze finančních institucí minimalizovat svoji uhlíkovou stopu, v zohledňování udržitelnosti projektů, které jsou ochotné financovat, ve zvýhodňování půjček na „zelené“ investice, ale i ve stále populárnějším investování do udržitelných fondů. V poslední době se ESG trend projevil i v diskusích o nové podobě českého stavebního spoření, které patrně půjde cestou podpory energeticky úsporných rekonstrukcí českých domácností,“ řekl Martin Buranský.

sustainability-3300898_1920