Index PMI zůstává varovně nízko

Český index nákupních manažerů ze zpracovatelského sektoru v červenci mírně narostl a po červnových 40,8 bodech tentokrát dosáhl hodnoty 41,4. Poměrně výrazně tak předčil očekávání trhu, který naopak vyhlížel další pokles. Již čtrnáct měsíců v řadě ovšem index zůstává v pásmu kontrakce a pro nejbližší období tedy i nadále věstí další ochlazování průmyslové aktivity.

Tuzemské firmy si v aktuálním průzkumu stěžují na ochlazování domácí i zahraniční poptávky, přičemž zakázek již má ubývat i v automobilovém sektoru, který v uplynulých měsících patřil mezi průmyslové tahouny. V návaznosti na nižší poptávku pak v celém zpracovatelském sektoru klesá i objem výroby. Nižší aktivita zároveň tlačí na zlevňování vstupů, které nabralo nejsilnější dynamiku od roku 2008, a tento pokles cen se již postupně propisuje i do zlevňování výstupů. Významné množství firem zároveň reportuje úmysl propouštět.

Aktuální výsledky indexu PMI jsou přibližně v souladu s ostatními podobnými indikátory a v souhrnu malují neradostný obrázek stavu českého průmyslového sektoru. V návaznosti na ochlazení průmyslové aktivity v partnerských zemích i propad koupěschopnosti v tuzemsku se zintenzivňují problémy s odbytem. Dech pomalu dochází i automobilovému sektoru, který dosud těžil ze zásoby nahromaděných objednávek z post-pandemického období.

Světlou stránkou této situace je ovšem tlak na opětovný pokles cen vstupů, které v předchozím období dosahovaly astronomických výšin, čímž poháněly tuzemskou inflaci. Zneklidňovat Čechy příliš nemusí ani deklarovaný úmysl průmyslových firem sahat k propouštění, jelikož na trhu práce nadále panuje pracovní síly obecně spíše nedostatek a neměl by tak být problém nalézt si alternativní uplatnění.

Pro celou českou ekonomiku pak nejnovější výsledky potvrzují vyhlídku na malátný výkon ve druhém pololetí. Zatímco to první se neslo v duchu nepatrného růstu, to druhé patrně přinese nepatrný pokles a celý rok tak zřejmě skončí stagnací.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS