Potraviny konečně stahují inflaci dolů

Česká meziroční inflace dosáhla v dubnu hodnoty 12,7 % a byla tak o 2,3 procentního bodu nižší, než v březnu. V meziměsíčním vyjádření došlo k poklesu cenové hladiny o 0,2 %. Jedná se o první meziměsíční zlevnění od října roku 2022, kdy ovšem inflační statistiku zkresloval vládní úsporný tarif na energie. Meziroční nárůst cen je podstatně nižší, než čekal trh (13,3 %) i Česká národní banka (13,2 %).

V meziročním vyjádření došlo ke střídání na pozici tahouna zdražování, když se na první místo vrátil oddíl bydlení, který zahrnuje i ceny energií a dosáhl výsledku 17,6 %. Následuje oddíl stravování a ubytování se 17,5 % a až na bronzové příčce nalezneme dřívějšího lídra, kategorii potravin, se 17,3 %. Meziroční zlevňování hlásí pouze doprava, kde díky příznivým cenám pohonných hmot došlo k deflaci na úrovni 1,7 %. Žádné drama se nekoná ani u pošt a telekomunikací (3,8 %) a na tuzemské poměry umírněně se vyvíjí i alkoholické nápoje a tabák (6,7 %). S přihlédnutím k významu jednotlivých kategorií ve spotřebním koši inflaci nejvíce tlačí směrem nahoru oddíl bydlení (příspěvek 5,0 procentního bodu), následovaný potravinami (3,1) a rekreacemi a kulturou a stravováním a ubytováním (shodně 1,0).

Meziměsíčně překvapily ceny potravin, které namísto očekávaného zdražování hlásí zlevnění o 1,6 %, čímž do celkové meziměsíční deflace přispěly -0,3 procentního bodu. Jedná se o první meziměsíční pokles cen od října roku 2021. Pokles cen dále hlásí rekreace a kultura (-1,2 %), alkoholické nápoje a tabák (-0,9 %) a také doprava (-0,2 %). Ceny naopak nejsvižněji rostly v oddílech odívání a obuvi (1,1 %), bytového vybavení (1,1 %) a zdraví (1,0 %).

image002

Dubnový výsledek představuje příjemné překvapení, jež je ovšem způsobeno výhradně kategorií potravin, které namísto očekávaného zdražení meziměsíčně vykázaly cenový pokles. Právě potraviny jsou přitom tradičně volatilní a nemají velkou vypovídací hodnotu vzhledem k celkovým inflačním tlakům. Pro tento účel jsou více vypovídající kategorie, kde je cenová hladina tažena koupěschopnou poptávkou a u nich se velká úleva prozatím nedostavila. Pokračují zde v silném tempu zdražování oděvy a obuv, bytové zařízení i stravování a ubytování. Jediným ryze poptávkovým oddílem, který hlásí zlevňování, tak zůstávají rekreace a kultura, kde se ovšem jedná o standardní sezónní jev, jelikož duben patří mezi turisticky slabé měsíce. Aktuální překvapení směrem dolů tak doporučujeme nepřeceňovat. I nadále platí, že jednociferné meziroční inflace bychom se měli dočkat v průběhu léta, pravděpodobným měsícem se nyní jeví červenec.

V závěru roku by se pak inflace mohla nacházet poblíž 8 % a za celý letošní rok v průměru dosáhnout necelých 11 %. Návrat ke dvouprocentnímu cíli centrální banky ovšem podle nás zůstává spíše v nedohlednu, a to právě kvůli pokračujícím inflačním tlakům v poptávkou tažených kategoriích. Česká národní banka ovšem podle nás úrokové sazby dále nezvýší a spíše z opatrnostních důvodů pozdrží jejich pokles. Základní repo sazba by tak mohla v závěru roku činit 6,50 %. Česká koruna na zveřejněná data reagovala oslabením o čtyři haléře na hodnotu EUR/CZK 23,49, což pravděpodobně odráží pokles tržních sázek na možný růst českých úrokových sazeb.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS