Rok plný investičních výzev a příležitostí

Rok 2024 přináší řadu událostí, které mohou významně ovlivnit investiční scénu – od geopolitických voleb, až po ekonomické politiky centrálních bank. S poklesem inflace a očekávaným snižováním úrokových sazeb se otevírají nové možnosti pro dluhopisové i akciové fondy. Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Swiss Life Select, zdůrazňuje význam přizpůsobení investičních strategií aktuálním trendům. Jak mohou investoři využít těchto příležitostí a co by měli mít na paměti při plánování svých investic v letošním roce?

Rok 2024 bude pro finanční trhy bohatý na události – od voleb v řadě zemí až po očekávané kroky centrálních bank. Podstatné budou například březnové prezidentské volby v Rusku a listopadové v USA. Dále v březnu proběhnou volby na Ukrajině, byť u těch, stejně jako v případě ruských, se žádná změna vedení z mnoha důvodů neočekává. V letošním roce nás čeká rovněž obměna v Evropském parlamentu a předsednictví EU, kde se v polovině roku chopí vlády v tomto ohledu nevyzpytatelné Maďarsko.

Středem zájmu je pak očekávané snižování sazeb v podání amerického Fedu. Ten by letos mohl přistoupit k poklesu sazeb pětkrát či šestkrát, takže na konci roku se budou dolarové sazby pohybovat pravděpodobně někde pod 4 %. ECB bude letos sazby snižovat spíše dvakrát, nelze ale očekávat nic skokového, zhruba o 0,5 %. U nás v Česku jsme již byli svědky prvního prosincového snížení. Základní sazba by se na konci roku měla pohybovat kolem 4 %.

Základním předpokladem pro letošní dobrou výkonnost investic je naplnění scénáře poklesu inflace, což by umožnilo centrálním bankám bez zbytečných průtahů snižovat úrokové sazby. Daný vývoj by pak podpořil růst reálných příjmů domácností. Dále by firmám stlačil úrokové náklady na financování a umožnil udržet přijatelnou nerecesní zaměstnanost.

Letos mohou dluhopisové fondy příjemně překvapit

Dluhopisové výnosy se nyní globálně nacházejí na nejvyšších příčkách od roku 2009. Proto se dluhopisové fondy jeví pro letošek velice atraktivně. Určujícím faktorem jejich budoucí výkonnosti bude rozhodně okamžik zahájení a rychlost snižování úrokových sazeb významných centrálních bank.

Některé investiční společnosti projevující skepsi nad rychlostí snižování sazeb vyhlížejí spíše pozvolný pokles sazeb, proto doporučují fondy bezpečnějších dluhopisů. Zde se bavíme především o fondech zaměřených na dluhopisy s průměrným ratingem v investičním pásmu.

Dluhopisovým fondům může v určité míře pomoci i skutečnost, že některé akcie velkých amerických společností jsou poměrně drahé, a tak mohou chtít mnozí investoři uzavřít prodejem své ziskové pozice a přeinvestovat do dluhopisových fondů, atraktivnějších v poměru výnosu k riziku.

Kterými akciovými fondy si letos vylepšit portfolio

V rámci akcií vypadají zajímavě fondy držící významnější podíl společností se střední kapitalizací, které v minulém roce nedosáhly na tak značnou výkonnost jako „magnificent seven“ (Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla), o to levnější koupi ale představují. Zvlášť pro případ pomalého ekonomického růstu a postupně odeznívající inflace by se mělo dařit dobře fungujícím firmám s kvalitními fundamenty a se solidními růstovými vyhlídkami. Portfolio investora by tak mělo být vyvážené v rozložení růstových a hodnotových fondů.

Stejně tak lákají k investici i fondy rozvíjejících se trhů. Dobrou diverzifikaci do portfolia představují trhy s dobrými defenzivními vlastnostmi jako Indie a Indonésie, které jsou navíc méně synchronizované s globálním cyklem. Stejně tak bychom mohli doplnit asijský region ASEAN. Na vyspělých trzích se jeví atraktivně fondy orientované na Japonsko, které si prošlo řadou reforem corporate governance a kde se dá současně očekávat posílení lokální měny jenu.

Fondy energetických komodit jako stabilizující prvek portfolia

Prosinec energetickým komoditám moc nepřál. Ropa se ocitla pod tlakem kvůli nečekaně silnému vývozu ze zemí mimo OPEC+ (USA, Brazílie, Guyana) a z Íránu. Současně se zvýšily obavy ze slábnoucí globální poptávky po ropě. Co se týká predikcí letošní výkonnosti fondů zaměřených na danou komoditu, není situace vůbec snadná. Poptávka po ropě by se v roce 2024 měla snížit, což nehovoří nic ve prospěch posilování.

Naopak ale můžeme stále čelit regionálním nestabilitám na hlavních lodních dopravních tepnách, jako jsou útoky jemenských rebelů na lodě v Rudém moři. Další eskalace by mohla růst ceny zase podpořit. Fondy tohoto zaměření tak budou představovat v portfoliu spíše diverzifikační prvek než individuální sázku na růst.

Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select