Růst ziskovosti firem & propad spotřeby domácností

Další zpřesnění výsledku HDP za první čtvrtletí letošního roku velké překvapení nepřinesl. Ekonomika tak po šesti měsících poklesu začala stagnovat, a tak k žádnému restartu zatím nedošlo. A jak naznačují průběžná měkká data i zpožděné statistiky za druhý kvartál, nezměnilo se na tom nejspíš nic ani ve druhém čtvrtletí.

Hlavním problémem zůstává vysoká inflace, která sráží reálnou kupní sílu domácností a tím i jejich spotřebu. Tento pokles spotřeby dosahuje necelých deseti procent ve srovnání s rokem 2019 a je současně i největší v rámci celé EU. Meziročně podle údajů přitom poklesla spotřeba na obyvatele o 7,6 %.

Na podrobných sektorových statistikách nepřekvapuje ani další růst ziskovosti podniků, která tentokrát dosahovala téměř 49 % (měřeno jako podíl zisku na vytvořené přidané hodnotě). Na konci roku 2019, kdy tu ještě nebyl covid, byla ziskovost o 3,2procentní body nižší. V té době přitom byly firmy byly méně ziskové, avšak současně více investovaly.

Další zajímavostí dnes zveřejněných výsledků je přetrvávající vysoká míra úspor domácností dosahující téměř 18 %, která před covidem dosahovala cca 13 %. Je vidět, že domácnosti celkově stále ještě šetří a vzhledem k tomu, že se nenechaly strhnout vysokou inflací k unáhleným nákupům a investicím i věří, že inflační vlna časem pomine.

Celkově dnešní výsledky zapadají do obrázku, který už naznačovaly první statistiky HDP. Potvrzují, že bez zvládnutí inflace se ekonomika bude jen těžko odrážet ode dna. A to nejenom kvůli slabé domácí poptávce, ale i té zahraniční. Kladná nula proto vypadá jako docela pravděpodobný scénář pro letošní rok.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS