Časopis pro profesionální finanční poradce

Splatit hypotéku předčasně nebo zabezpečit své děti?

Home Concept,selling Home

I s menšími investicemi to jde. Hlavní je začít a vytrvat

Na trhu existuje mnoho způsobů, jak zhodnotit své finance. Nabízí se spořicí účty, fondy, akcie nebo třeba kryptoměny. Při výběru investice lidé často zvažují důvěryhodnost a roční výnosy. Například populární spořicí účty budou ale v letošním roce zažívat významný pokles v důsledku snížení úrokových repo sazeb ČNB, jež nastalo koncem minulého roku. Existuje však relativně nová alternativa, která nabízí zhodnocení v průměru 10 % ročně. Jedná se o crowdfundingové investiční platformy fungující jako hromadné financování projektů, nejčastěji nemovitostí. Oproti oblíbeným spořicím účtům tak nabízí prakticky dvojnásobný výnos, který se díky složenému úročení v čase dále navyšuje.

Uvedu jednoduchý příklad. Pokud si budu po dobu 30 let na spořicí účet dávat tisíc korun měsíčně, výsledkem bude milion korun. A to nepočítám s tím, že banky často od určité částky úrok na spořicích účtech snižují. Pokud udělám totéž u některé z crowdfundingových platforem, dostanu za 30 let zhruba dvaapůlkrát víc. Správně navolené portfolio tak pomůže lidem zabezpečit se na důchod, zbavit se hypotéky či zajistit jejich dětem hladký start v dospělosti.

Bohužel jsme stále konzervativní nebo s investováním otálíme. Přitom Češi si velmi dobře uvědomují důležitost spoření. Možná i proto zde za poslední rok o třetinu vzrostl počet spořících obyvatel. Důležité je si uvědomit, že zásadní je začít, a to třeba s několika stokorunami měsíčně. O ostatní se postará dlouhodobý investiční horizont a složený úrok.

Diverzifikovat a začít okamžitě

Češi ze svých příjmů pokryjí výdaje na domácnost, děti či koníčky, málo pak odloží stranou. Rozpočtové pravidlo 50 : 30 : 20 poukazuje na fakt, že 50 % příjmů má jít na základní výdaje, 30 % na osobní potřeby, 20 % zbývá na investování. V takové míře si to však nemůže dovolit každý. Pokud se ale člověk rozhodne spořit na svém účtu, každý měsíc dá bokem 1 000 korun, za dobu 30 let si přijde zhruba na 360 tisíc. S působením inflace tak nedocílí částky, která by mu dlouhodobě a výrazně ovlivnila život.

Zato když se rozhodne stejnou částku měsíčně investovat, díky složenému úroku si za třicet let přijde na daleko příjemnější peníze. Záleží taktéž na výběru konkrétního produktu, kterých je nepřeberné množství. Jen málo z nich ovšem i při konzervativní strategii nabízí zhodnocení 10 % ročně jako crowdfunding.

Klíčové je začít investovat co nejdříve. Pro nejefektivnější fungování složeného úroku jde nejen o vloženou částku, ale hlavně o pravidelnost. Čím kratší časový horizont, tím větší měsíční částka je pro docílení potřebné sumy nutná. Pro bezstarostný důchod by totiž lidé měli mít naspořeno alespoň dva miliony. Při investici pouze tisíc korun měsíčně po dobu třiceti let si však například u nás lidé mohou přijít na 2,3 milionu korun. A to bez většího zásahu do jejich měsíčního rozpočtu. Taková varianta je už pro více lidí přijatelná. V potaz by se ovšem samozřejmě měla brát i různorodost investičního portfolia.

Alan Pock, CEO a spoluzakladatel crowdfundingové investiční platformy Investown

Aktuální číslo
Objednat »