Česká průmyslová produkce v lednu vykázala meziroční nulu a proti předchozímu roku tak zůstal objem výroby stejný. Tržní odhad počítal s 2% růstem daným zejména silnější výrobou automobilů. Růst v automotive byl ale nakonec slabší, navíc doplněný o výrazný pokles ve výrobě strojů a zařízení. Meziměsíčně průmyslová produkce poklesla o 2,3 %.
Pohled na jednotlivá odvětví nabízí stejný obrázek jako již mnohokrát v uplynulých letech. Nejvýznamnější kladnou položku tvoří automobilový sektor, kde produkce meziročně vzrostla o 6,6 % a do rozkladu celkového výsledku tak růst v automotive přidává 1,2 procentního bodu. Většina odvětví se pak i nadále meziročně nachází v červených číslech, kdy pokles produkce hlásí především energeticky náročná odvětví, jako je výroba a zpracování kovů (-4,8 %), výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (-10,9 %), významný pokles lze sledovat i u těžby a dobývání (-22,0 %). V rámci rozkladu celkového výsledku pak svojí vyšší váhou táhla dolů průmyslovou produkci zejména výroba strojů a zařízení (-11,2 %; -0,9 p.b.).
Z pohledu nových zakázek působí lednová statistika méně optimisticky než ta v prosinci, která nabídla meziroční nárůst. Roli ovšem hraje i fakt, že čísla nejsou očištěna o inflaci. V lednu hodnota nových zakázek poklesla o 2,7 %, kde pokles zakázek ze zahraničí (-2,5 %) byl srovnatelný s poklesem tuzemských zakázek (-3,1 %).
Ve vztahu k trhu práce nabízí výsledek průmyslu i náhled na vývoj zaměstnanosti, kdy průměrný evidenční počet zaměstnanců v lednu 2024 poklesl o 2,0 % (-2,2 % v prosinci). Vývoj mezd v průmyslu pak již ze strany ČSÚ není od nového roku zveřejňován, naposledy v prosinci dosáhl 7,7 %.
Lednový výsledek v průmyslu nepotvrdil očekávání, že v české výrobě již dochází k odrážení ode dna a dnešní meziroční stagnaci tak lze hodnotit spíše negativně. Předstihové ukazatele jako je index nákupních manažerů (PMI) indikují zpomalení poklesu a postupné otáčení trendu, výrazné oživení ale po většinu letošního roku neočekáváme. Za celý rok 2024 tak růst průmyslové produkce dle našeho odhadu dosáhne v průměru 2,5 %.
Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank