Stavební produkce v červnu meziročně vzrostla o 1,0 %, meziměsíčně byla vyšší o 2,5 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 8,7 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 15,2 %. Meziročně bylo zahájeno o 18,3 % bytů méně, dokončeno bylo o 4,0 % bytů více, vyplývá to z dat ČSÚ.
V pondělí zveřejněná data o stavební výrobě naznačují, že se tomuto odvětví ve druhém čtvrtletí letošního roku dařilo. V červnu opět rostla výstavba v rámci pozemního i inženýrského stavitelství, v útlumu tak pokračovala pouze výstavba nových bytů.
Produkce celého stavebnictví se v reálném vyjádření vrátila na úroveň roku 2019. V inženýrském stavitelství, které žije především z veřejných zakázek byla vyšší ve srovnání s průměrným měsícem posledního předcovidového roku o 6,5 %.
V pozemním stavitelství, které se věnuje výstavbě domů a komerčních nemovitostí je stále pod touto úrovní. Vzhledem k redukovaným plánům developerů nejsou nižší výsledky této části odvětví až takovým překvapením. Rostoucí korunové a zvláště pak eurové úrokové sazby zasahují do rentability nových projektů, takže nabádají k vyšší obezřetnosti.
Bytová výstavba nepřekvapivě dál klesá. Trend jejího zpomalování je patrný už od loňského jara, kdy investoři začali brzdit ve svých plánech v důsledku zhoršujícího se vývoje ekonomiky i vysokých cen stavebních materiálů. To nepochybně stabilizuje celý trh a vytvoří i tlak na zlevnění vstupů.
Letošním výsledkem stavebnictví bude nejspíš kladná nula. S ohledem na předchozí recesi a následnou stagnaci hospodářství to vlastně může být ještě docela dobrý výsledek. Zajistit ho může další přísun peněz do projektů financovaných z fondů EU včetně tzv. fondu obnovy.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS