Turbulentní rok pro finanční svět i kryptoměny

Padly burzy, banky i inflační rekordy. Bitcoin přesto upevňuje své místo ve světě financí

Poslední rok byl pro finanční svět i kryptoměny turbulentní. V létě 2022 zažil bitcoin během méně než dvou týdnů propad o 40 %, jehož spouštěčem byl prudký pokles ve valuaci společnosti BlockFi. Dalším šokem, který stlačil cenu bitcoinu až pod 17 tisíc dolarů, byl pád burzy FTX v listopadu minulého roku. Obrat k lepšímu nastal až začátkem tohoto roku. Cena největší kryptoměny zažívá růst, který v prvním pololetí nedokázal významně narušit ani pád Silicon Valley Bank a bankrot Credit Suisse. Naopak – bitcoin ze všech těchto šoků vyšel posilněný a udržuje si status nejpopulárnější kryptoměny.

Podle SatoshiLabs současná situace posiluje roli bitcoinu jako alternativních peněz a prostředku směny. To pozoruje i na vysokém počtu transakcí na platformě Invity, kde v březnu došlo k několikanásobnému růstu denního objemu obchodů. Podle CFO holdingu Štěpána Uheríka je také otázka, zda se trh ještě vůbec nachází v bear marketu.

„Naším dlouhodobým cílem je přiblížit lidem fundament bitcoinu a dát jim možnost finanční svobody a nezávislosti. Vše, co se za poslední půlrok událo, bitcoin posílilo. Když před rokem poklesla valuace poskytovatele půjček BlockFi a v listopadu krachla burza FTX, někteří škarohlídi už dělali nad kryptem kříž. Jen od začátku roku ale vzrostla hodnota bitcoinu o 60 % a kvůli krachům jsme v určitých momentech registrovali nárůsty prodejů našich Trezorů až na trojnásobný denní průměr. Je možné, že už ani nejsme v bear marketu. Pozitivní trend růstu ceny totiž nezvrátil ani krach banky Silvergate poté, co si z ní její klienti vybrali miliardy dolarů. Roli ale nehraje jen valuace bitcoinu. I když je příjemné pozorovat rostoucí cenu, významný je pro nás zejména zvýšený zájem o self-custody a to, že je bitcoin uchovatelem hodnoty sám o sobě,“ říká Štěpán Uherík.

Bitcoin posílil poměrově i vůči ostatním kryptoměnám. Jeho „dominance“ (podíl na celkové tržní kapitalizaci kryptoměn) od začátku roku vzrostla ze 40 na 48 %. Vedle vyššího prodeje kryptopeněženek je tak pro SatoshiLabs přínosná i přetrvávající popularita a legitimita této nejvýznamnější kryptoměny. S přílivem nových držitelů je důležitý „onboarding“ nováčků. Ten chce výrazně zjednodušit právě jeden ze startupů skupiny – Invity. Škálu produktů doplňuje nejnovější přírůstek skupiny Vexl, který chce pomocí mobilní aplikace vrátit bitcoin zpět k původní myšlence peer-to-peer prostředku směny.

Bitcoinový přístav pro každého

Vývoj poslední doby tyto dva startupy významně posílil. Spolu s Trezorem totiž mají ambici vytvořit ekosystém pro držitele kryptoměn od začátečníků po ostřílené bitcoinery. „Invity je pomyslná první meta pro ty, kteří se chtějí alespoň částečně pojistit proti tradičnímu finančnímu systému. V jádru se jedná o porovnávač, který umožňuje jednoduchou směnu bitcoinu i dalších kryptoměn. Zároveň je součástí všech Trezor peněženek a má už vlastní mobilní aplikaci. Popularita bitcoinu a self-custody tak jdou u nás ruku v ruce. Zároveň vnímáme dlouhodobý trend, který ukazuje, že lidé chtějí mít bitcoin stoprocentně pod svou kontrolou,“ vysvětluje Uherík, jenž vedle CFO SatoshiLabs zastává také roli CEO Invity.

Že popularita bitcoinu neopadá, naznačuje i růst uživatelů aplikace Vexl. Ta umožňuje komukoli s telefonním číslem založit si na této sociální síti účet a vypisovat nabídky nebo poptávky pro své kontakty. „V praxi to funguje tak, že v aplikaci mohu nabídnout prodej nebo nákup bitcoinu. Mou nabídku ale vidí jen ti lidé, jejichž číslo mám uložené v kontaktech anebo jsou to kontakty mých kontaktů. To umožňuje velmi vysokou míru soukromí, ale také bezpečí. Všechny konverzace a nabídky jsou navíc zašifrované a samotná směna probíhá mimo aplikaci. Je to návrat k tomu, jak byl bitcoin od počátku zamýšlen – jako peer-to-peer směna bez zprostředkovatelů,“ vysvětluje koncept Lea Petrášová, CEO Vexlu, který za poslední půlrok zaznamenal nárůst zhruba 35 % v počtu uživatelů.

Zaměřeno na svobodu

V souvislosti s Vexlem nově vznikl i unikátní projekt Vexl Foundation. Tento nadační fond si za cíl vytyčil šíření povědomí o osobních a finančních svobodách prostřednictvím vzdělávání a podpory projektů, které s Vexlem sdílí jeho vizi finanční autonomie. „Vnímáme, že s potížemi, v nichž se nachází řada kryptoměnových burz, bude role nezprostředkované směny bitcoinu pravděpodobně růst. Příkladem může být Afrika, kde kvůli absenci burz většina držitelů kryptoměn obchoduje peer-to-peer. Pokud bude role burz dále slábnout, přistoupí více lidí k tomuto způsobu i v našich končinách,“ vysvětluje Petrášová.

Součástí nadace Vexl Foundation je také nově vytvořený Index finanční tyranie (FTI), jenž poukazuje na vývoj míry finanční nesvobody v různých zemích. Index vyhodnocuje řadu faktorů, například snahy o zavedení CBDC (Digitální měny centrální banky), míru zdanění příjmů či limity peněžních transakcí. Zapadá tak do vize skupiny, kterou je posilovat finanční nezávislost a svobodu jednotlivců.