Časopis pro profesionální finanční poradce

Úspěšná mise jménem Edward

A10ininvest705305
Jan Ležák, obchodní ředitel platformy Edward

Obchodního ředitele Edwarda Jana Ležáka jsme se zeptali na to, jaký byl rok 2023 a do jaké míry změní investiční trh v roce 2024 nový produkt DIP. Mluvili jsme také o mnoha dalších novinkách, které si Edward ve své platformě připravil.

Jak hodnotíte rok 2023?

Na podzim jsme se bavili o tom, že bychom rádi ukončili rok 2023 s překonanou hranicí AUM 10 miliard korun. To se povedlo! A protože jsou trhy poslední měsíce velmi pozitivní, tak jsme na začátku února překonali dokonce hranici 11 miliard korun pod správou. Rostoucí trhy jsou určitě uklidňujícím prvkem pro všechny investory, kteří po velmi těžkém roce 2022 potřebovali vlít zase trochu pozitivismu do žil.

V současné chvíli jsme sice na rekordních hodnotách napříč různými indexy, ale situace ve světě je stále velmi komplikovaná a nečitelná. Stále platí, že je třeba soustředit se na to, aby klient investoval na pevných základech finančního plánu a přizpůsoboval investování svým cílům.

Vašim portfoliím se tedy loni také dařilo?

Ano, v dynamických strategiích jsme za rok 2023 zhodnotili prostředky investorů o více než 15 %. Stále je potřeba opakovat, že portfolia Edward jsou stavěná zejména s myšlenkou ochrany kapitálu, která je v současné době důležitější než pouhé zaměření na růst. Proto jejich výkonnost nemůžeme a nechceme srovnávat například s technologickými akciemi, kde třeba Nasdaq Composite loni připsal zhodnocení více než 40 %.

Poradci dnes mají v Edwardovi možnost pracovat s více modelovými řadami než při jeho spuštění, když byla v nabídce pouze jedna. V loňském roce jsme spustili také modelovou řadu ESG Black Rock a od podzimu mají poradci možnost individualizovat portfolia přímo dle potřeb klienta. Úplně čerstvou novinkou je v únoru spuštěná modelová řada s názvem Market Cap.

Co tato modelová řada nabízí?

Hlavní myšlenka Market Cap vychází ze složení portfolií dle tržní kapitalizace a pasivní správy. Všech deset portfolií jsme postavili tak, aby kopírovala svým složením co nejvíce rozložení MSCI ACWI (globální akciový index). Nicméně portfolia ve svém regionálním rozložení zastupují jednotlivá ETF.

V portfoliu je tedy vždy šest až osm jednotlivých ETF. Například Ameriku zastupuje index S&P 500. Díky tomu se nám podařilo nákladovost jednotlivých portfolií dostat na minimum. Průměrně je TER (nákladovost) držených ETF daného portfolia 0,12 %! Pokud byste koupili samostatně ETFko zaměřené na globální akciový index, dostanete se nákladově až na 0,40 %.

V našem posledním rozhovoru jste zmínili, že se těšíte na DIP. Jaká jsou vaše očekávání?

Na DIP jsme všichni dlouho čekali a jsem rád, že legislativa nyní mnohem více podporuje individuální odpovědnost každého z nás. Třetí pilíř už funguje v Česku dlouho, přesto je finanční gramotnost ohledně spoření na důchod stále velmi slabá. Když se ohlédnu zpět, tak v době mého působení v Penzijní společnosti České spořitelny byla průměrná úložka klienta kolem 700 korun měsíčně. A pokud si někdo myslí, že si touto částkou připraví dostatečné portfolio pro svůj důchod, je bohužel na omylu. Věřím, že dnes je tato částka vyšší, ale určitě stále nedostatečná.

DIP přináší v tomto ohledu jasnou zprávu. Připravujte se na důchod sami a připravujte se lépe! Proto je možnost daňového odpočtu až 48 000 korun za rok určitě správná cesta, jak lidi více motivovat v přípravě na důchod. Pokud využijí dostupné možnosti, tak mohou v rámci penzijního spoření (DPS) využít při měsíční úložce 1700 korun maximální státní příspěvek, který se navíc od července 2024 zvyšuje. K tomu si do svého DIP účtu v Edwardovi pošlou 4000 korun měsíčně pro maximální daňový odpočet a najednou jsou na měsíční úložce 5700 korun na důchod. A to už je velmi dobrý základ. Na DIP může navíc přispívat také zaměstnavatel, což je skvělá zpráva nejen pro fyzické osoby, ale i pro majitele firem.

Mluvíte o DIP v Edwardovi. Už ho má v nabídce?

V Edwardovi jsme spustili DIP pro poradce na začátku února. Jsme jedni z prvních na trhu, kdo s touto možností přichází. A jak už je u nás zvykem, vše je velmi jednoduché a intuitivní. Výhodou Edwarda je fakt, že nemyslí jen na fázi akumulace finančních prostředků, ale i na fázi čerpání renty.

Dovolím si říct, že v tomto ohledu je Edward vůbec nejlepší ze všech platforem na trhu. Díky chytrým technologiím a algoritmům čerpá klient své naspořené prostředky efektivně. Poradcům díky tomu odpadá obrovský kus práce z pohledu každoročního přepočítávání renty, zohledňování inflace apod.

A ještě poslední otázka, jaká jsou vaše očekávání v letošním roce?

V Edwardovi jsme si vytyčili cíl zakončit rok 2024 minimálně na úrovni AUM 14 miliard korun. Rádi bychom také rozšířili spolupráci s některými dalšími poradenskými společnostmi, s nimiž už vedeme jednání.

Otázka ale určitě míří také na to, jak budou vypadat trhy. Hodně nerad dělám jakékoli predikce, je to vždy věštění z křišťálové koule. Nicméně určité scénáře se rýsují. Očekáváme, že snižování úrokových sazeb bude pokračovat nejen v Česku, ale začne také v zahraničí. Trhy čekají, že ECB již své sazby zvedat nebude, ale naopak může přijít drobné snížení v první polovině roku. Pokud se podíváme do USA, tak Fed na svém posledním zasedání opět ponechal sazby na současné úrovni 5,25 až 5,50 %. Navíc již trochu zjemňuje rétoriku z pohledu dalšího zvedání sazeb. Vývoj úrokových sazeb tak bude mít přímý i nepřímý dopad na různé segmenty finančního trhu a jejich snižování může ekonomiky opět trochu více nakopnout.

Pokles úrokových sazeb má přímý vliv zejména na krátkodobé uložení peněz, ať už na spořicích účtech, termínovaných vkladech nebo v dluhopisových fondech. Přestože my už máme první snižování úrokové sazby za sebou, stále je čas začít lépe pracovat s konzervativní částí portfolia a zvážit, kde najít lepší výnosy než na spořicích účtech a s rozumnou mírou rizika. A tu lze momentálně najít na třeba dobře postaveném dluhopisovém portfoliu.

V Edwardovi jsme proto zařadili do konzervativních portfolií globální dluhopisy investičního stupně. Samozřejmě jako vždy existují rizika, která nelze dopředu předpovědět a mohou zvrátit snižování úrokových sazeb směrem nahoru, například návrat vysoké inflace. Tento scénář se zatím zdá být ale málo pravděpodobný.

BOX

Investiční platforma Edward vznikla v roce 2020. Jejím zakladatelem je Viktor Hostinský, který je průkopníkem finančního plánování a placeného poradenství v Česku. Edward kombinuje zkušeného finančního poradce a moderní technologie v podobě ETF fondů a chytrých algoritmů. Využívá ho více než 1800 finančních poradců a spravuje více než 11 miliard korun pro 30 000 klientů.

edwardinvest.cz

Aktuální číslo
Objednat »