V investičním světě může AI pomoci

Člověka ale nenahradí

ChatGPT a další nástroje na bázi umělé inteligence sice mohou v investování představovat výhodnou pomůcku, nicméně mají své limity a člověka nikdy plně nenahradí. Myslí si to zakladatel české investiční platformy Fondee, která pomáhá zhodnocovat úspory také lidem v Polsku a na Slovensku. 

„ChatGPT má potenciál signifikantně zefektivnit práci, může být užitečný například při vyhledávání nebo agregaci informací ohledně konkrétního cenného papíru. Rozhodně bych neřekl, že tato technologie může nahradit kvalitní a personalizovanou přípravu dlouhodobých investičních strategií, nicméně určitě může ohrozit sektor investičních poradců,“ říká Jan Hlavsa z Fondee.

AI není v investičním světě žádná novinka. Algoritmy, které dokážou zpracovat velké množství volně dostupných dat a na jejich základě obchodovat a zároveň se učit z historie, se už desítky let používají. Některé specializované zahraniční hedge fondy se dokonce přímo na to zaměřují. „Některým to funguje lépe, jiným hůře. Rozhoduje kvalita nastavení algoritmu a kvalita dat, která algoritmus zpracovává,“ uvádí Hlavsa.

Využít stroje typu ChatGPT k automatizaci obchodování na burze je ale spíše utopie. „ChatGPT a jemu podobné nástroje jsou primárně jazykoví roboti, nikoli obchodní systémy. Umějí dobře vyhledávat a agregovat již existující texty. V tom je ale velký rozdíl – pro automatické obchodování na burze a vyhledávání vhodných příležitostí je potřeba analytických, především matematických nástrojů, nikoli lingvistických,“ komentuje možnost využití stávajících jazykových AI v investicích Hlavsa.

AI je nástroj, nikoli mozek

ChatGPT by podle něj mohl fungovat podobně jako dosud užívané algoritmy. „Stejně jako u analýzy cenných papírů i u analýzy trhu se stane dobrou pomůckou, když dokáže efektivně agregovat informace a data. Nakonec to ale vždycky bude jenom pomůcka; konkrétní závěr si analytik musí udělat sám,“ říká zakladatel Fondee, který AI rád přirovnává k nástroji pro zefektivnění práce – tak jako jím ve své době byl e-mail, internet, MS Office nebo třeba Bloomberg terminal.

Výzvou podle něj bude, nakolik AI dokáže nahradit bankéře a poradce. „Už dlouho víme, že aktivní správa peněz nemusí být lepší než pasivní investice, které podle statistik přinášejí dlouhodobě lepší zhodnocení. Sektor finančních poradců se tak má čeho obávat i bez umělé inteligence, která může podstatnou část jeho práce zastoupit,“ míní Hlavsa a upozorňuje, že než spoléhat na AI nebo kohokoli jiného, kdo by peníze spravoval, je lepší investovat tam, kde není potřeba být aktivním traderem. Právě Fondee, které manželé Hlavsovi před lety založili, je součást tohoto trendu. Nabízí možnost ukládat peníze do akcií a dluhopisů přes burzovně obchodované fondy ETF. Investice jsou tak rozložené např. mezi akcie největších amerických firem nebo mezi státní dluhopisy. Registrace probíhá online a bez zbytečných prostředníků, investovat lze už od tisíce korun. Klient si jen vybere typ portfolia a pak už se nemusí o nic starat.