Ceny českých průmyslových výrobců v průběhu února meziměsíčně narostly o 0,5 %, což odpovídá meziročnímu poklesu o 0,9 %. Výsledek je pro trh mírným překvapením směrem nahoru, když očekával hodnotu -1,3 %. Výrobní ceny v zemědělství meziměsíčně vzrostly o 0,7 %, meziročně naopak klesly o 18,7 %, ve stavebnictví se zdražovalo o 0,1 % meziměsíčně a o 1,6 % meziročně, tržní služby pro podniky zdražily meziměsíčně o 1,5 % a meziročně o 4,9 %.
Oproti předchozímu měsíci v průmyslu nejvíce rostly ceny u chemických látek a přípravků (3,8 %), černého a hnědého uhlí (2,6 %) a ropy a zemního plynu (1,5 %), naopak umírněný byl cenový vývoj u základních farmaceutických výrobků (-0,9 %), elektřiny, plynu a páry (-0,7 %) či nápojů (-0,6 %).
Meziročně došlo k nejsilnější výrobní inflaci v odvětví ostatní těžby a dobývání nerostných surovin (13,1 %), vody (9,2 %) a oděvů (6,1 %), zlevňovalo se naopak u ropy a zemního plynu (-19,1 %), dřeva (-15,2 %) či papíru (-12,6 %).
Únorové meziměsíční zdražování ve výrobní sféře bylo na tuzemské poměry mírně výraznější, než jsme byli historicky zvyklí, ovšem nezavdává důvod k panice. Do značné míry bylo totiž taženo odvětvími postavenými na komoditách, jejichž ceny jsou tradičně volatilní.
Že by docházelo k opětovnému vzedmutí inflace tažené silnou poptávkou v tuto chvíli lze prakticky vyloučit. Tomu ostatně odpovídají i vedlejší indikátory z výrobní sféry, podle kterých zde spíše nadále panuje boj o každou zakázku a firmy se naopak snaží ceny své produkce držet na uzdě v rámci boje o odběratele.
Pro další vývoj spotřebitelské inflace tedy dnešní data nevěstí nic varovného a nadále platí, že by tato mělo zůstat v koridoru 2 až 3 %, byť i ona bude s velkou pravděpodobností v průběhu letošního roku rozkolísaná. Jakožto poslední střípek do mozaiky rozhodování České národní banky na nadcházejícím středečním zasedání podle nás výrobní ceny nepřinesly nic přelomového a nadále tak očekáváme snížení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu.
Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS