Závěr roku 2021 na finančních trzích: Akcie jedou, dluhopisy nejdou

Prosinec na finančních trzích stvrdil to, co se na nich dělo celý rok. Totiž propad cen dluhopisů a rekordní růst akciových titulů. Kroky České národní banky a posilující koruna pak sehrály svou roli u českých dluhopisů.

Rostoucí inflace a zvýšení základní sazby o procento ze strany České národní banky v prosinci způsobily výprodeje u korunových dluhopisů. To negativně ovlivnilo výkon konzervativních dluhopisových fondů. Ty prodloužily období záporného zhodnocení.

„Za výprodejem českých státních dluhopisů stojí především vyjádření členů bankovní rady ČNB, kteří férově připustili další relativně výrazné zvedání sazeb i v roce 2022 a možný růst inflace až k 10 procentům,“ říká hlavní ekonom Partners Martin Mašát.

Průměrná výkonnost kvalitních dluhopisových fondů se podle Partners indexu podílových fondů v prosinci propadla o dalších 0,9 procenta. Za celý rok 2021 pak ztratila 3,2 procenta.

„Konzervativní investoři nemají za sebou zrovna úspěšný rok, ale výhled na rok 2022 je mnohem veselejší, protože začínáme s úroky již ve výši kolem 4 procent,“ neztrácí naději v případě dluhopisů Martin Mašát.

Dodává, že pokles rizikových prémií pomohl cenám korporátních dluhopisů, a proto se fondy rizikových dluhopisů mírně zotavily a za měsíc přidaly 0,5 %. Meziročně jsou výše o 1,9 %.

Příběh akcií je docela jiný než dluhopisový příběh

Ceny akcií v prosinci naopak znovu zamířily vzhůru a na mnoha trzích dosáhly na nová maxima. Český akciový trh patřil v roce 2021 dokonce mezi jeden z nejvýkonnějších.

„Pozitivní nálada se šířila především díky korekci cen energií a neutuchající podpoře ekonomiky, kterou potvrdila evropská ECB. Určitou brzdou pro české investory byla koruna,“ říká Martin Mašát.

Ve výsledku se průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice podle Partners indexu podílových fondů pohybovala v prosinci okolo 3,0 procenta. Za rok 2021 mají klienti v akciových fondech majetek dokonce o pětinu vyšší. To je výnos 19,8 procenta.

Síla koruny a výkon smíšených a speciálních akciových fondů

„Mírně nižší výkonnost v Česku nabízených fondů oproti hlavním světovým trhům byla způsobena prudce posilující korunou, která část zisků odmazala,“ dodává Martin Mašát, jenž upozorňuje i na výkon smíšených fondů. Ty v prosinci přidaly 0,9 procenta a meziročně jsou výše o 6,5 procenta.

Za zmínku stojí i speciálně zaměřené čistě akciové fondy. Ty v prosinci zaznamenaly růst o 1,6 procenta. Což bylo spojeno především se zaostáváním asijských a jihoamerických trhů a nedostatečným zajištěním při prudkém posilování koruny. Celoročně ale dle Partners indexu podílových fondů přidaly přes 13 procent.

Partners index: Průměrná výkonnost podílových fondů