Časopis pro profesionální finanční poradce

ČNB deaktivovala ukazatel DTI u hypoték

Budova 2019 03 Dsc05945

ČNB ponechala závazný limit LTV pro hypoteční úvěry, deaktivovala závazný limit DTI a ponechala proticyklickou kapitálovou rezervu na 2 %

Bankovní rada České národní banky projednala Zprávu o finanční stabilitě – podzim 2023, která hodnotí zdraví domácího finančního sektoru a jeho odolnost vůči nepříznivým šokům. Tento podklad byl pro bankovní radu východiskem pro nastavení nástrojů makroobezřetnostní politiky. Jde zejména o kapitálové rezervy bank a horní hranice úvěrových ukazatelů hypotečních úvěrů.

  • Bankovní rada ČNB ponechala nastavené horní hranice ukazatele LTV na 80 %, resp. 90 % a deaktivovala s účinností od 1. ledna 2024 horní hranici ukazatele DTI.
  • Bankovní rada rozhodla také o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy (CCyB) na úrovni 2 %.
  • Bankovní rada diskutovala o strukturálních systémových rizicích a kapitálové rezervě ke krytí systémového rizika.
  • Zátěžové testy prokázaly, že finanční sektor v ČR zůstává odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji.

Bankovní rada rozhodla o ponechání horních hranic ukazatele LTV a deaktivovala horní hranice ukazatele DTI s platností od 1. ledna 2024. Toto rozhodnutí bylo založeno na posouzení vývoje finančního cyklu, zranitelnosti bankovního sektoru a ostatních faktorů, které ovlivňují jeho odolnost.

„V prostředí významných makrofinančních nejistot přetrvává riziko výraznějšího poklesu cen nemovitostí, které si vyžaduje i nadále působení ukazatele LTV. Vyšší úrokové sazby a utlumená hypoteční aktivita výrazněji omezují rizika související s úrovní příjmů žadatelů a řízení těchto rizik ponecháváme plně na poskytovatelích,“ uvedla po dnešním jednání bankovní rady k otázkám finanční stability členka bankovní rady Karina Kubelková.

Zpráva o finanční stabilitě – podzim 2023 obsahuje rovněž výsledky zátěžového testu bankovního sektoru s pětiletým horizontem. Bankovní sektor jako celek by plnil regulatorní kapitálové požadavky jak v Základním scénáři vývoje ekonomiky, tak i v hypotetickém Nepříznivém scénáři. Dopad Nepříznivého scénáře do kapitálového vybavení bank by však byl citelný. Značný nárůst úvěrových selhání a silné oslabení ziskovosti by vedly k rozpuštění proticyklické kapitálové rezervy.

„Výchozí pozice bankovního sektoru je příznivá. Za klíčový faktor považujeme vývoj kvality úvěrového portfolia. Vidíme signály mírného zhoršování u úvěrů nefinančním podnikům a domácnostem, proto situaci pečlivě monitorujeme. V bankovním sektoru jako celku ale prozatím nedochází ke zvýšeným úvěrovým ztrátám a zůstává ve velmi dobré kondici. Firmy a domácnosti však budou čelit složitým ekonomickým podmínkám i v roce 2024. Potenciální dopady na jejich finanční zdraví budeme i nadále vyhodnocovat a situaci v bankovním sektoru pozorně sledovat,“ upozornil ředitel sekce finanční stability ČNB Libor Holub.

Aktuální číslo
Objednat »