Důvěra v červnu opět poklesla, nejvíce v průmyslu

Ekonomická důvěra v červnu citelně poklesla, a to zejména v průmyslu, kde pokračují stejně jako v květnu zhoršené vyhlídky ohledně budoucí výroby, což je patrně taženo zejména přehodnocením situace v automobilovém sektoru. Důvěra v průmyslu se tak dostala na nejnižší hodnotu od pandemických uzávěr v druhém čtvrtletí 2020. Vyjádřeno čísly, souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně snížil o 3,8 bodu na hodnotu 90,3. Indikátor důvěry podnikatelů klesl o 4,2 bodu na hodnotu 91,0 a indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 1,7 bodu na hodnotu 86,8.

Oproti předešlému měsíci vidí situaci hůře i ve službách a maloobchodu, mírně zlepšení pak přichází ze stavebnictví. U domácností důvěra také poklesla, zejména z důvodu horších ekonomických vyhlídek v průběhu následujícího roku. Očekávání budoucího růstu cen meziměsíčně stagnovalo, zůstává tak již na nízkých hodnotách v průmyslu, v ostatních částech ekonomiky však nadále více než čtvrtina respondentů očekává v příštích měsících růst cen.

Důvěra domácností v červnu opět poklesla, ačkoli méně než v květnu, důvěra domácností se dostala zpět na nízké hodnoty z počátku roku. Hlavní příčina souvisí s horším očekáváním domácností ohledně budoucí ekonomické situace, kde došlo v posledních dvou měsících k výraznému zhoršení, ostatní subindikátory se v posledních několika měsících příliš nemění. Důvěra domácností se tak vrátila zpět na úroveň z kraje roku a stále zůstává z historického pohledu nízká, obhlédneme-li pandemické lockdowny, odpovídá například úrovni krizového roku 2013 (viz graf 1 – část Spotřebitelé).

image009

Důvěra mezi podnikateli další měsíc v řadě citelně propadla, opět zejména vývojem v průmyslu, kde se druhý měsíc v řadě výrazně snížily vyhlídky na výrobu v příštích měsících. Tento vývoj byl patrně tažen automotive sektorem, kde došlo po příznivém začátku roku k přehodnocování dalšího vývoje (graf 1, část Průmysl). To dále potvrzuje obavy, že automotive nebude tuzemskou ekonomiku v druhé polovině roku táhnout a průmysl jako celek tak v letošním roce může mírně klesnout. Důvěra poklesla v červnu také v maloobchodu, kde se obchodníkům hromadí více zásoby, a ve službách, kde firmy očekávají slabší poptávku, naopak ve stavebnictví důvěra mírně vzrostla. Očekávání růstu cen oproti květnu vesměs stagnovalo, zůstává tak již nízké v průmyslu, nicméně v ostatních sledovaných segmentech zůstává na zvýšené úrovni a v posledních měsících klesá jen velmi omezeně (graf 2).

image010

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA