Ekonomická důvěra zastavila předchozí pokles

Podle červencového konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu narostl souhrnný indikátor tuzemské ekonomické důvěry oproti předchozímu měsíci o 1,1 bodu a dosáhl hodnoty 91,4. Ekonomická nálada tak zůstává poměrně hluboko pod dlouhodobým průměrem (100 bodů), ovšem pozitivní zprávou je, že nepokračoval dramatický propad pozorovaný v předchozích dvou měsících.

Na aktuálním zlepšení celkového indexu se podílely obě jeho složky, tedy důvěra spotřebitelů i podnikatelů, přičemž výraznější zlepšení hlásí spotřebitelé, kteří stoupli o 5,9 bodu na úroveň 92,7, nežli podnikatelé (růst o 0,1 bodu na 91,1).

image004

Ke zlepšení nálady došlo mezi průmyslníky, byť zde i nadále panuje spíše pesimismus. Narostla ovšem očekávání objemu výroby v blízké budoucnosti. Poměrně výrazně se naproti tomu zhoršilo hodnocení výhledu ekonomické situace v nadcházejících třech i šesti měsících.

Další propad důvěry hlásí sektor stavebnictví, kde aktuálně panuje ještě horší nálada, než během pandemie, a index se pohybuje nejníže od roku 2017. Stavebníci dále zhoršili hodnocení poptávky, ekonomické situace i očekávaný objem produkce v blízké budoucnosti.

Optimismus naopak narostl v odvětví obchodu, což bylo dáno hlavně lepším hodnocením ekonomické situace v uplynulých třech měsících. Mírně se ovšem zhoršila očekávání do blízké budoucnosti.

Směrem dolů zamířil sektor služeb, který si stěžuje na nevalnou úroveň poptávky a očekává v nadcházejícím půlroce obtížnější ekonomickou situaci.

Spotřebitelé pak hlásí lepší náladu téměř ve všech sledovaných ohledech. Méně se obávají zhoršení vlastní finanční situace a mírně narůstá i jejich ochota činit významnější nákupní rozhodnutí. Dlužno ovšem dodat, že na tuzemské poměry i přes aktuální zlepšení zůstává spotřebitelská nálada velmi opatrná.

Nejnovější data ukazují na pokračující obtížnou situaci v tuzemské ekonomice. Na straně poptávky sice již patrně nebude pokračovat předchozí klesající trend, ovšem tento se dosud nepřeklápí v nákupní euforii, jako spíše ve stagnaci. Mnoho naděje momentálně neskýtá ani průmyslový sektor, který navzdory překonání horké fáze energetické krize zůstává v útlumu. Smolařem letošní sezóny pak je sektor stavebnictví, který doplácí na opatrnost českých domácností a obtížnou dostupnost hypotečních úvěrů. Celkově pak dosavadní indikátory ekonomické důvěry potvrzují domněnku, že česká ekonomika v letošním roce nezažije pokles ani výraznější růst a nejpravděpodobnějším scénářem je přibližná stagnace.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS