Maloobchod zůstává v útlumu

Přestože inflace byla už v srpnu jednociferná, nákupy českých spotřebitelů rozhodně nevzrostly. Oproti předchozímu měsíci se reálné tržby obchodníků snížily o 0,8 %, v meziročním vyjádření byly nižší o 2,8 %. Na první pohled vypadá meziroční číslo docela dobře ve srovnání s předchozími propady, avšak už je ovlivněno nízkým loňským srovnávacím základem, a proto nemá smysl z něj nic vyvozovat.

Maloobchod je v útlumu, který je zde patrný už od léta 2021, kdy byly reálné tržby v obchodech na svém maximu. Od té doby postupně spotřebitelé téměř soustavně omezovali své nákupy v důsledku rostoucí inflace a všeobecné nejistoty. Reálně nakupují o 5,4 % méně zboží než v roce 2019, i když v obchodech za toto menší množství zboží ponechávají o 22 % více peněz.

Na čem v srpnu lidé nešetřili, byly pohonné hmoty. Nižší ceny lákaly k cestování a bylo to vidět i na tržbách tuzemských čerpacích stanic. S menšími prodeji naopak musely počítat obchody s elektronikou a vybavením pro domácnost, které jde v nejistých časech vysoké inflace stranou.

Lidé raději odkládají nákupy nových věcí do svých bytů, ať už kvůli tomu, že chtějí mít pro jistotu větší finanční rezervu, čekají na slevy nebo na toto zboží nemají v situaci energetické drahoty peníze. A část samozřejmě míří do zahraničí, kde jsou tyto výrobky levnější.

Asi největší propad, co do množství prodaného zboží, zažívají obchody s oblečením. Nakupujeme ho totiž o čtvrtinu méně než v roce 2019. „Díky“ výraznému zdražení si však obchody přicházejí i tak na své, protože peněz v jejich pokladnách končí přesto více.

Co čekat dál? Propad v obchodech se bude zmírňovat i nadále, avšak jen díky tomu, že se budeme srovnávat s nízkými čísly z loňského podzimu a zimy. Opticky to bude vypadat lépe, ale asi těžko budeme moci hovořit o návratu nákupního boomu. Pro domácnosti zůstanou primární rostoucí náklady na bydlení a spotřeba (a zábava) půjde ještě nějaký čas stranou.

Obchodníci by měli popřemýšlet, zda jim to hromadění zásob neprodaného zboží už konečně nestojí za nějakou slevu, respektive vlnu slev.

Aktuální čísla potvrzují hypotézu, že ani třetí čtvrtletí nebylo v české ekonomice ve znamení toužebně očekávaného restartu. V lepším případě budeme moci hovořit o pokračující stagnaci, nicméně stále více to vypadá spíše na pokles HDP.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS