Slabé zakázky & rostoucí zásoby

Výsledky soft průzkumu důvěry statistický úřad představil již v pondělí 24. července a další v podobě indexů nákupních manažerů (PMI) v průmyslu přijdou na řadu příští úterý 1. srpna. Nicméně v pátek 28. července Evropská komise zveřejnila pravidelné podobné výsledky nálady v unijních ekonomikách, včetně podrobných dat za jednotlivé odvětví a významné obory.

Co vyplývá z červencového průzkumu za ČR? Závěry se dají shrnout jednoduše do tří následujících bodů: 1) firmy stále pociťují slabou poptávku, 2) ve významné části průmyslu se začínají hromadit zásoby neprodaných výrobků, a 3) dál klesají inflační očekávání.

Nízké zakázky se dotýkají většiny oborů zpracovatelského průmyslu, který je nejvýznamnějším odvětvím tuzemské ekonomiky z pohledu vytvořené přidané hodnoty i zaměstnanosti. Jediná, kdo si nemůže na objednávky stěžovat, je farmacie. Přesvědčivé totiž tentokrát nebyly ani objednávky v automobilovém průmyslu, který jinak doposud držel celý zpracovatelský průmysl takříkajíc nad vodou. Jde o sezónně očištěná čísla, takže si vliv dovolených apod. je eliminovaný.

A kdo pociťuje nejvíc slabou poptávku, respektive komu brání v rozvoji? Třeba dřevozpracující a papírenský průmysl, výrobci plastů, stavebních výrobků, kovů, elektroniky a elektrických zařízení. Tedy rozhodně nezanedbatelná část tuzemského průmyslu.

S nadprůměrnými zásobami hotové produkcí pracují téměř všechny průmyslové obory s výjimkou nábytkářského průmyslu, výrobců kovů a textilu. Hromadění zásob není rozhodně pozitivní signál, protože dříve nebo později firmy raději omezí výrobu, než aby jim vázly peníze v neprodaném zboží.

Pokles inflačních očekávání, který je charakteristický pro celý průmysl, je nepochybně dobrou zprávou pro centrální banku. Dává signál, že se desinflační trend ve výrobě může časem promítnout i v cenách pro spotřebitele. Zatím to sice na pultech obchodů vidět moc není, ale směr je zde jasný.

Podrobná data z průzkumů zatím moc nevypovídají o tom, že by se česká ekonomika dostávala do formy. Chybí poptávka – domácí i zahraniční – a tak i další měsíce budou zejména pro průmysl ještě náročnější. Odrazit ode dna ekonomice pomůže zejména klesající dovoz a kouzlo srovnávacího základu u automobilového průmyslu, nicméně to samo o sobě na silnou konjukturu nestačí. Při pohledu na německá čísla se dá samozřejmě říct, že v tom není sama.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS