Únorové statistiky tuzemské stavební produkce přinesly potěšující informace. Po lednovém meziročním poklesu o 5,5 % (původní údaj přitom ukazoval na horších -5,9 %) byl za únor vykázán růst o 3,6 %. Aktuální dynamika je ještě mnohem slibnější, když meziměsíční sezónně očištěný růst činil v únoru 4,8 %.
Stavební aktivitě pomohly letošní teplotně nadprůměrné zimní měsíce, a ne jinak tomu bylo i v únoru. Z hlediska struktury bylo hlavním tahounem inženýrské stavitelství s růstem o 19,4 % y/y. K silnému meziročnímu nárůstu přispěla i nízká statistická základna loňského února. Naopak u pozemního stavitelství byl z meziročního pohledu zaznamenán pokles o 1,5 %.
Únorové, v podstatě jarní teploty pomohly stavební produkci, ale samozřejmě se těžko mohly podepsat na vydaných stavebních povoleních. A tady již statistiky tak optimistické nebyly. Orientační hodnota staveb, na které bylo vydáno stavební povolení totiž byla meziročně o 15,9 % nižší.
Příliš radosti nepřinesly ani statistiky z rezidenčního trhu. Zde se primárně dokončují rozdělané projekty. Do nových se ale developeři ve světle ekonomické nejistoty a dražšího financování zatím nijak nehrnuli. Meziročně bylo dokončeno o 24,3 % více bytů, zahájeno nových jich ale bylo proti loňskému únoru o 47,2 % méně.
Za první dva měsíce letošního roku stavební produkce v průměru meziročně klesla o 0,9 %. V souvislosti s pokračující investiční aktivitou, očekávaným snižováním úrokových sazeb a celkovým postupným zlepšováním ekonomické situace předpokládáme, že se v průběhu roku tento obrátek projeví i na stavební aktivitě. Za celý letošní rok pak čekáme, že stavebnictví vykáže mírný vzestup o 1,7 %.
Jan Vejmělek, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka