Podle aktuálních dat statistického úřadu reálné tržby maloobchodu v červenci stagnovaly. Oproti červnu se zvýšily o 0,1 %, což opravdu není možné považovat za nějaké zlepšení. Na první pohled možná zaujme mírnější meziroční propad, který je nyní „jen“ 1,8 %, zatímco v předchozích měsících tržby klesaly o čtyři až skoro devět procent. Ve skutečnosti jde především o důsledek fungování velmi nízkého srovnávacího základu, protože loňský červenec byl z pohledu obchodníků opravdu extrémně mizerný (-12,3 %).
Z pohledu trendu se tržby v obchodech pohybují kolem dna, které je zhruba 4-5 % pod úrovní roku 2019. Největší útlum v tomto srovnání zažívají obchody s oblečením a obuví, které ovšem své tržby dohánějí cenami. I když prodávají skoro o čtvrtinu méně než před covidem, v kasách mají více peněz.
Inflace zasáhla v podstatě celý maloobchod.. Zatímco v obchodech platíme stále více, odnášíme si z nich méně a méně zboží. Aktuálně to vypadá tak, že z peněženek vytáhneme o 22 % víc korun, abychom si odnesli o 4,5 % méně zboží.
Co čekat dál? Pokles inflace a slevové post-sezónní akce mohou zájem spotřebitelů v podzimních měsících mírně zvýšit. Na skutečný odraz ode dna to stačit asi ještě nebude, ale každopádně výsledky obchodů budou o něco příznivější.
Díky nízkému srovnávacímu základu se meziroční čísla budou dál vylepšovat a plnit titulky o tom, jak se Češi vracejí do obchodů. Bude to tak trochu virtuální realita, protože z obchodů si začneme skutečně odnášet více zboží spíše až v příštím roce.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS