Časopis pro profesionální finanční poradce

Výrobní ceny pokračují v propadu

Air Conditioning Of Buildings. Background Of Ventilation Pipes.

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v prosinci 2023 vykázaly meziměsíční pokles o 0,5 %, což v meziročním srovnání odpovídá nákladové inflaci tempem 1,4 %. Výsledek tak zaostal za očekáváním trhu, který počítal s hodnotou 1,6 %.

Zlevňování pokračovalo i v zemědělství, kde ceny meziměsíčně klesly o 1,2 %, meziročně pak dokonce o 19,0 %. Stavební práce naopak zdražily o 0,1 % meziměsíčně a 2,6 % meziročně, ceny tržních služeb pro podniky meziměsíčně stagnovaly a meziročně vzrostly o 4,4 %. Za celý rok 2023 výrobní ceny v průmyslu průměrně narostly o 5,0 %, ve stavebnictví o 6,0 %, ve službách o 5,6 % a v zemědělství se snížily o 6,0 %.

image002 (1)

Ve výrobní sféře pokračuje hmatatelné odeznívání předchozích nákladových tlaků. Ceny v průmyslu meziměsíčně klesají již tři měsíce v řadě a od svého vrcholu v lednu 2023 již umazaly solidních 4,2 %. Ještě dramatičtější vývoj se pak odehrává v zemědělství, kde ve stejném období došlo ke zlevnění o 20,3 %. Tento vývoj lze přičíst jak příznivé situaci na komoditních trzích, tak všeobecnému ochlazení poptávky, které stlačuje marže producentů.

image003

Pro české spotřebitele se jedná o velice nadějný signál s ohledem na intenzitu novoročního přecenění, které představuje poslední překážku zkrocení tuzemské inflace. Nákladové tlaky nezavdávají žádný důvod k výraznějšímu cenovému skoku a existuje tedy slušná šance, že by lednová spotřebitelská inflace mohla klesnout do okolí 3 procent.

Podle nás na tom nic nemění ani dopady vládního konsolidačního balíčku, jejichž vliv na náklady firem je ve veřejném prostoru nezřídka zveličován. Prosincová data o cenách výrobců jsou podle nás dalším potvrzením, že zahájení procesu snižování úrokových sazeb Českou národní bankou bylo správným krokem a očekáváme jejich další pokles i na únorovém zasedání.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS

Aktuální číslo
Objednat »