Zabrzděné stavebnictví

V srpnu se stavební výroba zvýšila meziměsíčně o 2 %, nicméně v meziročním vyjádření je nižší o 0,2 %. Tento měsíc byl příznivější pro pozemní výstavbu, avšak nelze si nevšimnout nižšího srovnávacího základu za červenec, k němuž se meziměsíční výsledek váže.

Ve stavebnictví i nadále platí, že postrádá dodatečný impuls, který by mu pomohl na dráhu růstu. Hlavní brzdou zůstává nedostatek nových zakázek, zejména v případě soukromého sektoru, který se v časech stagnující ekonomiky do nové výstavby nijak nehrne. Je to vidět jak na komerční výstavbě, tak i té bytové. Svoji negativní roli sehrávají i vysoké ceny stavebních materiálů, které přetrvávají navzdory faktu, že jejich výrobci musejí stále omezovat v důsledku nižší poptávky svoji produkci.

Počet nově stavěných bytů tentokrát propadl o 23,1 % a hlavní zásluhu na tom měla Praha a Středočeský kraj. Je vidět, že developeři stále šlapou na brzdu a omezují nové projekty i v regionech, které dlouhodobě strádaly nedostatečnou nabídkou bytů vedoucí k dřívějšímu prudkému růstu cen. Developeři se nicméně chovají naprosto racionálně s ohledem na vývoj úrokových sazeb zdražujících výstavbu i financování nákupu ze strany spotřebitelů.

Omezování bytové výstavby bude dál snižovat nabídku nových bytů a brzdit propad cen nových nemovitostí na českém trhu. Zastavení výstavby komerčních nemovitostí bude působit obdobně.

Hlavní faktorem dalšího vývoje v celém odvětví proto bude mít veřejný sektor se svými zakázkami. Podle průzkumů stavební firmy zůstávají ohledně dalšího vývoje v odvětví spíše pesimistické. Za celý rok vykáže stavebnictví nejspíše pokles o necelá dvě procenta.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS