Časopis pro profesionální finanční poradce

Bankovní panika se z USA šíří do Evropy

Inflace

Akcie českých bank se výrazně propadají, obchodování s akciemi UniCredit pozastaveno. Panika v USA se přitom stupňuje kvůli uzavření Signature Bank

České bankovní tituly se dnes na pražské burze citelně propadají. Nejvýrazněji na pražské ztrácí Erste Bank, zhruba šest procent. Znatelně klesají také akcie Komerční banky. Moneta je dole o zhruba procento. Výrazně se na zahraničních burzách propadají také mateřské ústavy největších tuzemských bank. Belgický ústav KBC, matka české ČSOB, má akcie dole o zhruba šest procent, stejně jako UniCredit Bank. Obchodování s akciemi UniCredit bylo podle informací agentury Bloomberg kvůli enormnímu propadu pozastaveno.

Z evropských bank se nejvíce propadají akcie rakouské BAWAG, o zhruba třináct procent, a německé Commerzbank, o přibližně dvanáct procent. 

Důvodem mohutného propadu evropských bankovních titulu je panika, která se dnes do Evropy rychle rozšířila ze Spojených států. Tam začala už koncem minulého týdne, a to v důsledku pádu středně velké Silicon Valley Bank. Kvůli jejímu pádu vyvstává otazník nad finančním zdravím dalších bank, zejména těch menších a středně velkých orientovaných na klientelu z oblasti mladých technologických firem a také z oblasti kryptoměn. Otazník vyvstává nyní zejména proto, že není zřejmé, jak se daná odvětví, ale i financují banky popasují s nadále rostoucími úrokovými sazbami, které centrální banky zvedají v rámci svého boje s inflací. Mladé firmy nebo branže kryptoměny jsou na vyšší úrokové sazby obzvláště citlivé, negativní psychologická vlna související s jejich problémy a problémy jejich bank může ale podrýt klientskou důvěru v banky mezinárodně, což je důvod nynějšího šíření paniky.   

Paniku v USA stupňuje včerejší krok amerických úřadů, které včera uzavřely newyorský ústav Signature Bank. Krok překvapil dokonce i samotné vedení této banky, které se o něm v neděli dozvědělo jen krátce před zveřejněním příslušného oznámení.

Signature sice v pátek čelila silnému odlivu vkladů, ale do neděle se prý situaci podařilo stabilizovat. Kroku příliš nerozumí třeba ani Barney Frank, jeden ze členů představenstva Signature Bank. Frank je bývalým kongresmanem, který se zásadním způsobem podílel na reformě amerického finančnictví po finanční krizi let 2008 až 2009. Vždyť pilířem této reformy se stal Doddův-Frankův zákon, pojmenovaný pod dvou zákonodárcích, kteří se na něm klíčově podíleli.

Nicméně Signature Bank se relativně silně orientovala na oblast kryptoměn a kryptoaktiv. Mezi její významné klienty patří třeba Coinbase, největší americká kryptoburza. Americké úřady ji zřejmě i proto vyhodnotily jako zvláště zranitelnou v době paniky, již v druhé polovině minulého týdne odstartovaly problémy a následný páteční pád Silicon Valley Bank, tedy největší bankovní kolaps od roku 2008. 

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Trinity Bank

Aktuální číslo
Objednat »