Další slabý PMI v řadě

Assembly line production of new car. Automated welding of car body on production line. robotic arm on car production line is working

Už průzkumy důvěry zveřejněné minulý týden ukazovaly nepříznivou situaci v největším tuzemském odvětví – v průmyslu – a dnes zveřejněný index nákupních manažerů (PMI) to jen znovu potvrdil. Situaci v průmyslu lze zhodnotit jednoduše jako docela negativní. Firmám stále klesají domácí a zahraniční zakázky a vypomáhají si především odbavováním dříve nahromaděných objednávek. Nižší poptávka tlačí na ceny vstupů i výstupů směrem dolů, ale rovněž zvyšuje tlak na propouštění.

V některých oborech dochází k hromadění zásob hotových výrobků, což rozhodně nelze považovat za pozitivní signál. Pokud si vypomůžeme statistikami Evropské komise, tak jde konkrétně o chemický průmysl, firmy vyrábějící stavební materiály a plasty.

Průmysl prochází poptávkovou krizí vyvolanou pokračujícím útlumem domácí i evropské ekonomiky. Zákazníci ovlivnění vysokou inflací a nejistotou odkládají své nákupy i investiční záměry, i když inflace už v podstatě odeznívá.

Jediný pozitivní aspekt nepříznivé situace v průmyslu je tlak na snižování dříve přestřelených cen. Cenová korekce, kterou zažívá řada odvětví je ve své podstatě žádoucí i z titulu nižších nákladů na vstupu – ať už jde o suroviny, energie nebo dopravní náklady.

Nejnovější PMI napovídá – podobně jako už dříve ukazatele důvěry – že druhé čtvrtletí letošního roku nebylo nijak oslnivé. Odraz ekonomiky ode dna průmysl evidentně nezajistil. Měsíční tvrdá čísla, která přicházejí se zpožděním, sice aktuálně „řídí“ pozitivní vývoj v autoprůmyslu, avšak ten vychází jen z nízkých srovnávacích základů a brzy se i ten nejspíš vyčerpá.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS