Reálná průměrná mzda klesla na úroveň roku 2017

Průměrná česká mzda v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně narostla o 8,6 %, což ovšem po zohlednění inflace, která ve stejném období dosáhla 16,4 %, znamená propad reálné průměrné mzdy o 6,7 %. Jedná se o stejný výsledek, jaký byl evidován v předchozím kvartále. Oproti minulému čtvrtletí ovšem průměrná mzda po sezónním očištění narostla o 2,2 %.

Průměrný Čech tak aktuálně pobírá mzdu na úrovni 41 265 Kč, medián mezd – tedy hodnota rozdělující populaci na nižší a vyšší příjmové poloviny – pak činí 34 741 Kč. Pro trh jsou zveřejněná data negativním překvapením, když jeho odhad činil -6,0 % reálně, meziročně. Optimističtější byla i Česká národní banka, která počítala s -6,3 %.

Zdaleka nejrychleji rostly mzdy v sektoru výroby a rozvodu elektřiny a plynu, kde meziročně poskočily o 23,1 %. S odstupem pak následuje veřejná správa a obrana (11,9 %) a těžba a dobývání (11,6 %). Na opačném konci žebříčku nalezneme sektor vzdělávání (3,9 %), peněžnictví a pojišťovnictví (4,8 %) a zdravotní a sociální péči (5,9 %). Z geografického pohledu si nejvíce polepšili zaměstnanci v Jihočeském kraji (9,9 %), následuje Zlínský (9,7 %) a Ústecký kraj (9,3 %). Nejslabší mzdový růst naopak hlásí Praha (7,2 %), Karlovarský a Královéhradecký kraj (shodně 8,0 %).

Čeští zaměstnanci nadále nemají mnoho důvodů k oslavám. Jejich reálná průměrná mzda se aktuálně nachází jen mírně nad úrovní prvního kvartálu roku 2017 a jejich kupní síla se tak vrátila v čase o téměř šest let nazpět. To vše za situace, kdy česká ekonomika v loňském roce reálně vzrostla o 2,4 % a v tom letošním pravděpodobně bude růst dále, byť znatelně pomalejším tempem. Nedobrovolná nezaměstnanost v Česku navíc prakticky neexistuje, což posiluje vyjednávací pozici pracovníků. Těm se přesto nedaří růstem svých mezd ani zdaleka pokrýt inflaci. V rámci vyspělých zemí se zřejmě bude opět jednat o jeden z vůbec nejhorších výsledků.

Ve zbytku roku by se pak situace měla zlepšovat s tím, jak bude klesat spotřebitelská inflace. Vzhledem k nevalnému prvnímu kvartálu se ovšem zdá být krajně nepravděpodobné, že by rok 2023 přinesl cokoliv jiného, než další pokles reálných mezd. Po loňských -8,6 % lze očekávat snížení o další zhruba 3 %.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS