Stále slabší výsledky tuzemských služeb

Vedle dat z maloobchodu ČSÚ zveřejnil v pondělí i květnové výsledky odvětví služeb, které optimismu rozhodně nepřidávají. V květnu se reálné tržby v tuzemských službách snížily meziměsíčně o 0,1 %, meziročně však byly nižší o 3,7 %. Výrazný útlum přitom postihuje především dopravu a skladování, což je vlastně odrazem už zmíněného slabého průmyslu, stavebnictví i utlumené domácí poptávky.

S nižšími reálnými výnosy se však musí vypořádávat i realitní trh, leasing nebo restaurace. Celá HORECA na tom ve srovnání s loňským rokem není na první pohled nijak zvlášť zle, ovšem nelze přehlédnout, že je stále ještě hodně daleko od úrovní, na které byla zvyklá ještě v roce 2019. Reálně jsou tržby v restauracích o 18 % níže, v hotelech dokonce o 28 %, nicméně z pohledu trendu vypadají poslední měsíce jako stagnace.

Na těchto službách – jako zbytných výdajích – se dál šetří, i když v turisticky atraktivních lokalitách to na první pohled nemusí být až tak vidět. V rámci cestovního ruchu je nicméně vidět pokračující oživení v letecké dopravě, která si vede výrazně lépe než loni, nicméně i tak je stále asi 12 % pod úrovní konce roku 2019.

Květnové výsledky služeb jsou spíše zklamáním, zvlášť v kontextu předchozích dat z průmyslu a stavebnictví, která rovněž nebyla nijak přesvědčivá. Prozatím se tak ukazuje, že tolik očekávaný restart ekonomiky se prozatím opozdí a české hospodářství se proto ani v letošním roce nejspíše nedostane na výchozí úroveň roku 2019.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS